Osm, devět dní. Pak USA dojdou peníze a bude zle. Podobné jako v ČR

24.05.2023 20:04 | Ze sítí
autor: jma

Ekonomka Markéta Šichtařová upozorňuje, že se Spojené státy nepříjemně blíží k vyhlášení platební neschopnosti. Podle Šichtařové zbývá osm nebo devět dnů, než Spojeným státům dojdou peníze. Takový scénář by znamenal velké výkyvy nejenom pro americkou, ale i světovou ekonomiku. Řešení v podobě navýšení dluhového stropu podle Šichtařové narušují vleklé spory republikánů a demokratů ohledně fiskální politiky. I nyní se ale podle ekonomky nejspíše podaří Spojeným státům rozvrat veřejných financí ustát jako mnohokrát v minulosti.

Osm, devět dní. Pak USA dojdou peníze a bude zle. Podobné jako v ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

„Osm nebo devět dnů zbývá, než Spojeným státům americkým dojdou peníze. Osm či snad devět dnů totiž chybí do okamžiku, kdy by se USA mohly ocitnout v platební neschopnosti kvůli tomu, že zavčasu nezvedly svůj dluhový strop,“ upozorňuje Šichtařová ve svém komentáři na serveru iDNES.cz.

Před blížící se platební neschopností varovala i americká ministryně financí Jenet Yellenová. „Čas odtikává stále hlasitěji. A nervozita vzrostla na globálním finančním trhu zejména poté, co americká ministryně financí a bývalá guvernérka americké centrální banky Fed Jenet Yellenová upozornila na možnost nedostatku hotovosti v USA již v úvodu června,“ píše Šichtařová.

Jednání o takzvaném dluhovém stropu je přitom podle Šichtařové v USA běžnou záležitostí. „Pravidelné zvedání dluhového stropu v USA je proces, který umožňuje vládě půjčovat si peníze na pokrytí svých výdajů a závazků. Dluhový strop je zákonný limit stanovující, jakou maximální částku může vláda dlužit. Pokud by limit nebyl zvýšen, USA by se dostaly do platební neschopnosti,“ vysvětluje ekonomka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

to trapné divadlo, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseumpala , 25.05.2023 10:27:12
hrajou ti američtí kašpaři každý rok

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …