Ostnaté dráty, zaminovaná pole, role USA a Turecka... Klaus hodně bez zábran hovořil o tom, zda přežijeme migrační vlnu, a rýpl si i do Zemana a Merkelové

15.04.2016 4:43

REPORTÁŽ Exprezident Václav Klaus ve čtvrtek přednášel a debatoval na Vysoké škole finanční a správní na téma Přežije Evropa migrační vlnu? Akci moderoval šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl.

Ostnaté dráty, zaminovaná pole, role USA a Turecka... Klaus hodně bez zábran hovořil o tom, zda přežijeme migrační vlnu, a rýpl si i do Zemana a Merkelové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Anketa

Kterému vrcholnému představiteli EU věříte?

0%
0%
1%
hlasovalo: 29398 lidí

Sál Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) byl zcela zaplněn. Hned na úvod si exprezident Klaus trochu rýpnul do prezidenta Miloše Zemana, když Klause a Zemana Plesl zmínil jako dvě osobností, které mají výrazné postoje k migrační krizi. „Nemyslím si, že se Miloš Zeman tomuto tématu systematicky věnuje. Udělal pár siláckých výroků,“ řekl s úsměvem Klaus s tím, že on sám o tom napsal několik článků i knihu.

Migrační vlna je osudovým nebezpečím. Omyl, či záměr USA?

Otázka, zda přežije Evropa migrační vlnu, je podle Klause legitimní a vůbec se nejedná o nadsázku. Tuto otázku si dle něj kladou obyčejní lidé, nikoli politické elity. „Migrační vlna je osudovým nebezpečím,“ řekl Klaus.

Migrační vlna nevznikla jen kvůli rozbitým zemím Afriky a Blízkého východu, ale proto, že se migranti cítili být pozváni. „Evropa si o dnešní imigrační krizi koledovala,“ řekl Klaus. Jako ideové pozadí celé věci vidí kulturní neomarxistickou revoluci šedesátých let, která se projevuje v evropeismu. To je ideologie, která dnes vládne EU. Je kombinací podpory nadnárodní nedemokratické vlády a odporu k demokratickým suverénním státům s ideologiemi multikulturalismu, politické korektnosti, genderismu, homosexualismu, feminismu, které rozkládají tradiční hodnoty.

Evropské státy se dle něj s dětinskou naivitou zbavily ochrany svých hranic. Byla zrušena elementární autorita národního státu. Současná migrační vlna dle Klause nemohla nepřijít.

Klaus vznesl otázku, zda intervence USA a tzv. arabské jaro byly nepromyšlenou chybou, nebo záměrem. Argumenty zastánců imigrace, že Evropa potřebuje imigrantskou pracovní sílu a další nárůst populace, jsou liché. Je zde velká nezaměstnanost. „Že by se snad kvalita pracovní síly příchodem imigrantů mohla zlepšit, nemyslí snad nikdo vážně,“ řekl Klaus. Podle něj je správnou cestou – zastavit rozvrat rodiny a obnovit tradiční vazby mezi mužem a ženou.

Evropa musí říct migraci NE, STOP, FINITO, KONEC

Podle Klause společnost, aby se nerozpadla, musí sdílet základní hodnoty, zvyky, obyčeje a právo. Musí být do značné míry homogenní, musí existovat „přirozená míra stejnosti v základních věcech“. Jinakost může být pouze zlomkem, může být kořením a musí jí být jako šafránu.

Evropa může podle Klause přežít migrační krizi, pokud bude Evropou a pokud bude zdravá, tedy bude se držet svých tradičních hodnot, pokud se bude chtít bránit a řekne migraci jasné NE. „Evropa se bránit nechce. O to je to nebezpečnější,“ povzdechl si. „Moc času nemáme. Zvrat může být rychlejší, než si myslíme,“ varoval Klaus.

„Nechci si hrát na vojenského stratéga či policejního velitele...Evropa musí říct migraci NE, STOP, FINITO, KONEC. A pak je už technologicko-administrativní otázka, jestli mají být na hranicích ostnaté dráty, nebo zaminovaná pole... Nechci spekulovat o tom, co by tam mělo být,“ řekl Klaus.  

Angela...

Rozhodující dle něj bude Německo. To dnes fakticky ovládá Evropskou unii. Evropský integrační proces měl prý spoutat Německo, ale stal se přesný opak. Co se Německu nepovedlo ve dvou světových válkách, povedlo se mu prostřednictvím evropské integrace a EU.

Připomněl, že německá kancléřka Angela Merkelová hovořila na srazu Svazu vyhnanců a říkala tam, že Německo má vlastně velké zkušenosti s přijímáním imigrantů – mluvila o odsunutých Němcích z východní Evropy po druhé světové válce. „To je taková absurdita,“ řekl Klaus. Je dle něho přece kardinální rozdíl, zda Německo přijme Němce žijícího jinde, nebo Afghánce či občana Mali.

Připomněl i svou dřívější tezi, že migrace je záměr a prostředek pro vytvoření nového evropského euroobčana. „Ve Francii jsou dnes města a čtvrti, které s Francií nemají už nic společného,“ povzdychl si Klaus.

Klause potěšilo, že si ministr vnitra Milan Chovanec konečně všiml, že politická korektnost je zhoubou Evropy. „Pokud k tomu došel díky křesťanským uprchlíkům, tak to za to stálo,“ s úsměvem dodal Klaus.

Máš rád Turky? Bez součinnosti Turecka není masová migrace možná

Během debaty Klaus hovořil o ekonomicky i politicky sílícím Turecku, které vidí slabost evropských politiků a využívá ji. Turci jsou dle něj velcí hráči na světové šachovnici. „Pokud dostanou Turci bezvízovy styk, tak už se tomu nebude říkat migrace. Migranti sem budou jezdit normálně,“ řekl Klaus s tím, že doufá, že bezvízový styk s Tureckem neprojde.

Jiří Weigl zmínil, že Turecko má jednu z největších armád na světě a v Turecku vládne režim pevné ruky. Nevěří, že k migrační vlně dochází bez vědomí a bez svolení turecké vlády. Není vůbec logisticky snadné přesouvat statisíce lidí a podle něj by to nedokázali samotní pašeráci lidí. Bez součinnosti Turecka to není možné.

Čína je největší známý posun v lidských dějinách. Rozdělení Československa byl non-event

Během debaty přišla řeč i na „společnost nároku“ a „společnost výkonu“. Klaus označil Čínu jako největší „success story“ soudobých dějin. „Jestli to pár našich hlupáku nechápe, tak by potřebovali do školy nějaký, základní,“ dodal. Čínu označil za největší totální pozitivní posun posledních 40 let v mnoha dimenzích. „To je největší známý posun v lidských dějinách,“ řekl Klaus. „Člověk se stydí za lidi u nás, kteří to popírají,“ zmínil. I když dodal, že by v čínském režimu žít nechtěl.

Také řekl, že nevěří ve vystoupení Británie z EU. Cameron podle něj udělá maximum, aby Británie v EU zůstala. „Cameron je fanaticky pro EU. Jen hraje před Brity a členy své strany divadýlko,“ rýpl si Klaus. Kdyby Británie z EU vystoupila, nestalo by se nic. Byl to podle něho ještě větší „non-event“ (ne-událost) než bylo rozdělení Československa.

Podle něho by měli občané totálně vyměnit politickou reprezentaci. Ale demokratickým způsobem. „Volíte si politiky, kteří nikdy nepracovali, a děláte z nich předsedy vlády,“ vzkázal občanům Klaus.

Klaus zakončil „optimisticky“, že soumrak evropské civilizace on sám už asi nežije, ale Jaroslav Plesl asi ano... 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…