Ostrý dojezd Nočních vlků: Raději čtěte sami. Proboha

07.05.2019 10:08

Členové kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci se včera na své cestě do Berlína zastavili na Olšanských hřbitovech v Praze, aby uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. K akci se vyjádřil například starosta pražské městské části 3 Jiří Ptáček, kterou označil za prapodivné divadlo.

Ostrý dojezd Nočních vlků: Raději čtěte sami. Proboha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dvě stovky motorkářů, tzv. Nočních vlků, se zúčastnily pietního aktu konce druhé světové války na Olšanských hřbitovech

„Na Olšanech se už poněkolikáté odehrálo prapodivné divadlo. Poprvé v životě jsem osobně sledoval, jak nám parta ruských nacionalistů přijela ukázat na amerických motorkách svaly. Vážení, nemám nic proti vzdávání úcty padlým osvoboditelům. Jim patří čest. Jenže tenhle příběh je o něčem jiném. Jde o propagandu ruské nedotknutelnosti, rozpínavosti a megalomanství. Například Polsko v minulosti opakovaně nepustilo Noční vlky na své území. Jedním z důvodů bylo zapojení některých členů této formace do rusko-ukrajinského konfliktu. Možná bychom se my Češi měli příští rok nad podobným krokem také zamyslet,“ uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.

Anketa

Jsou demonstrace proti Babišovi a Benešové prospěšné?

9%
87%
hlasovalo: 20362 lidí

„Rusácká svoloč zase řádí v Česku. Za podpory kolaborantů, jako Hašek a Foldyna, nebo komunistů jako rudá Marta. A platíme to my, protože tuhle hnusnou propagandistickou ‚tour‘ Kremlu organizuje Svaz bojovníků pod vedením bývalého konfidenta VB Vodičky. Tak aspoň že je přivítal hezký nápis na mostě. Má dvanáct metrů, a pak ho skupina Kaputin! s pomocníky přesunula na Olšany, aby ho Nočn(íkov)í vlci dobře viděli. Díky všem, kdo nemlčeli,“ sdělila redaktorka Jana Moravcová vystupující pod pseudonymem Jenny Nowak. 

A své napsal také marketingový expert Jakub Horák. „Já mám Rusy rád, dobře se s nimi pije, Bulgakov, Pasternak, Tolstoj a Dostojevský budou pro mě navždy vrcholem popisu lidské duše – nádherné i zoufalé zároveň. Velmi rád mám i sovětskou avantgardu. Moji prarodiče zažili příchod Rudé armády, takže obzvlášť ve dnech výročí osvobození nemám rád kritiku Rusů, ale Noční vlci jsou bohužel nikoli oslavou osvobození, ale spíš propagandou ruské megalomanie,“ zmínil a přidal také historku z Jordánska.

Členové kontroverzního, ruského, motorkářského klubu Noční vlci se včera na své cestě do Berlína zastavili na Olšanských hřbitovech v Praze, aby uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Více než stovku ruských i českých motorkářů přišly podpořit další desítky příznivců. U brány na hřbitov pak na ně čekaly dvě desítky demonstrantů s vlajkami EU, USA a NATO. Jeden z příznivců Nočních vlků chtěl strhnout plakát demonstrantů. Konflikt ale podle reportéra ČTK hned policisté zažehnali. Obě skupiny pak oddělili těžkooděnci.

Kontroverzní motorkářský klub, který je znám vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho odpůrci označují za extrémní nacionalisty, jejich jízdy Evropou za provokaci. „Chceme demonstrovat příslušnost České republiky k Západu. Naše akce není namířena proti památce padlých rudoarmějců,“ řekl ČTK jeden z protestujících Jiří Cihlář. „Nesouhlasíme však s jízdou Nočních vlků, která je propagací putinovského režimu,“ dodal. Demonstranti a návštěvníci pietního aktu, mezi kterými byli Rusové i Češi, se před hřbitovem několikrát slovně střetli. Příjezd motorkářů doprovázel potlesk i pískot.

Motorkáři spolu s dalšími položili věnce a květiny k památníku padlých vojáků. Na akci dorazili stejně jako loni poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a bývalá komunistická poslankyně Marta Semelová, které protestující označili za kolaboranty. Při pietním aktu pak protestující vyvěsili přes zeď hřbitova transparent s nápisem, že za počátkem druhé světové války stál Hitler spolu se Stalinem a pakt Molotov–Ribbentrop. Jeden z českých příznivců Nočních vlků se pokusil při odchodu z pietního místa strhnout plakát demonstrantů. Konflikt policisté zažehnali, než stačil přerůst v potyčku, a mezi obě skupiny pak nastoupili policejní těžkooděnci.

Jízdu z Moskvy do Berlína k výročí konce druhé světové války uspořádali ruští motorkáři již popáté. Přijeli od Brna, v poledne se setkali se svými českými příznivci na čerpací stanici na dálnici D1 u Průhonic. Skupina zhruba 80 motorek a několika osobních aut, na kterých byly upevněny, ruské, sovětské i české vlajky, ale také vlajky mezinárodně neuznávaných separatistických území na východě Ukrajiny, poté s policejním doprovodem vyrazila po dálnici k Praze. České motorkáře předtím ještě zkontrolovala policejní hlídka.

Noční vlci už několik let pořádají jízdy Evropou do Berlína u příležitosti výročí konce druhé světové války. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. Vůdce spolku Alexandr Zaldostanov je na sankční listině Spojených států i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

Loni 7. května došlo v Praze k ostrým slovním přestřelkám mezi stoupenci a odpůrci Nočních vlků. Zapojil se do nich i poslanec a donedávna místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se netají obdivem k ruským motorkářům. Za incident sklidil kritiku i od svých spolustraníků.

Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150.000 sovětských vojáků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podřezat Zemana jako svini, vyzývá funkcionář ODS. A s ním všechna „smradlavá prasata“, co podpořila zdanění církevních miliard

7:19 Podřezat Zemana jako svini, vyzývá funkcionář ODS. A s ním všechna „smradlavá prasata“, co podpořila zdanění církevních miliard

„Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini.“ Těmito brutálnimi slovy zaútočil na hlavu…