Paměť národa se omluvila Kyjevu za krymské Tatary na Hradě. Ovčáček zareagoval...

07.11.2019 17:06

Kolegium společnosti Paměť národa se v dopisu ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a premiérovi Oleksiji Hončarukovi omluvilo za pozvání prokremelských krymských Tatarů prezidentem Milošem Zemanem na Pražský hrad, napsala ČTK.

Paměť národa se omluvila Kyjevu za krymské Tatary na Hradě. Ovčáček zareagoval...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu dne 28.10.2019
reklama

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odmítl, že by Zeman zástupce krymského spolku na Hrad pozval. Přišli podle něj jako doprovod jiných hostů.

Prokremelští krymskotatarští aktivisté ze spolku Kyrym birligi (Krymská jednota) na Facebooku na konci října zveřejnili fotografie z recepce konané na Pražském hradě u příležitosti státního svátku 28. října. Doprovodili je textem, že Zeman uznal Ruskem obsazený ukrajinský poloostrov Krym za součást Ruska. Ovčáček nejprve toto tvrzení na dotaz serveru Deník N nepopřel, ČTK ale následně sdělil, že Zeman nadále považuje anexi Krymu za protiprávní. Server zároveň uvedl, že zástupci Tatarů byli na Hradě na prezidentovo pozvání.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ukrajinské velvyslanectví v Praze pozvání odsoudilo a českého velvyslance v Kyjevě Radka Matulu si kvůli záležitosti předvolalo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Kolegium Paměti národa v dopisu ukrajinským nejvyšším představitelům vyjádřilo zahanbení nad tím, že byli tito prokremelští krymští Tataři na Hrad pozváni. Zemanovo chování označili za nemravné. „Setkávání naší hlavy státu s kolaboranty, kteří mají vyvolat dojem, že anexe cizího území je legitimním krokem, pokud si to tamní lid přeje, přímo napomáhá okupačnímu režimu, který na cizím státu vykonal neomluvitelné násilí,“ napsali. Organizace dopis ve středu předala ukrajinskému velvyslanci v Praze Jevhenovi Perebyjnisovi.

Ovčáček ČTK v reakci sdělil, že prezident krymský spolek na Hrad 28. října nepozval. Pozvání podle něj dostali zástupci Rusínů. „Což je vzhledem k historii první československé republiky logické. Každá pozvánka je pro dvě osoby a záleží jen na pozvaném, kdo doprovod tvoří,“ napsal. Dopis Paměti národa označil za „blamáž a nemravnost vůči České republice, protože na základě fake news poškozují její jméno na Ukrajině“. Zároveň připomněl, že Zeman považuje anexi Krymu za nezákonnou.

Koordinátorem projektu Paměť národa je společnost Post Bellum, spolupracuje s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Cílem je vytvořit sbírku vzpomínek pamětníků důležitých historických událostí. Kolegium tvoří několik desítek lidí. Pod dopisem je uvedeno pět zástupců vedení projektu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promoření ve frontě. Češi vzali obchody útokem, dokud můžou

21:40 Promoření ve frontě. Češi vzali obchody útokem, dokud můžou

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) i přes nesčetná ujišťování, že nás v tomto týdnu uzavírání obcho…