Ta v podstatě poukazovala na to, že po ošetření polí pesticidy se tyto dostanou do blízkého okolí a lidem mohou poškodit zdraví, když se s nimi dostanou do kontaktu. Tvrzení o údajné vážné škodlivosti pesticidů na lidské zdraví mělo dokládat vyjádření několika odborníků. Reportáž proto požadovala, aby byli lidé bydlící v blízkosti pole, které mělo být pesticidy ošetřeno, předem o informováni, tak aby se tam například krátce po postřiku nevydávali na procházky, a to především s dětmi.
V současnosti totiž platí povinnost zemědělců o plánovaném postřiku pesticidy informovat pouze včelaře bydlící v blízkosti ošetřovaného pole.
Bez svolení úřadů je používání pesticidů zakázáno
Ministerstvo především uvádí, že vliv přípravků na ochranu rostlin (pesticidů) na lidské zdraví hodnotí Státní zdravotní ústav, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví. „Přípravky musejí mít ještě před tím, než je někdo v České republice použije na poli, právě svolení Státního zdravotního ústavu, případně podobné instituce z jiné členské země Evropské unie. Zdravotní ústav prověřuje nejenom účinky na zdraví zemědělců, kteří s přípravky přímo přicházejí do kontaktu, ale i na lidi, kteří žijí nedaleko pole,“ upozorňuje ministerstvo.
Dopady přípravku na životní prostředí zase posuzuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. „Bez těchto svolení je použití zakázáno,“ ujišťuje ministerstvo s tím, že aplikace jednotlivých přípravků se řídí závaznými pravidly.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam