Paříž den poté: Lidé se stále bojí. Do ulic vyrazili jen ti nejodvážnější

15.11.2015 10:55

V pařížských ulicích vládlo v sobotu večer nezvyklé ticho. Chodníky stejně jako zahradní restaurace zely prázdnotou. Vyšli si jenom ti, kteří se nechtějí nechat přemoci strachem. Většinu města zahalil smutek po pátečních atentátech, jež nepřežilo na 130 lidí, píše agentura AFP.

Paříž den poté: Lidé se stále bojí. Do ulic vyrazili jen ti nejodvážnější
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předvánoční Eiffelovka

"Budeme slavit až do noci. Dnes večer budeme hrát, děláme svou práci a nehodláme se nechat zastavit. Lidi určitě přijdou," tvrdil trumpetista a zpěvák Jean Manuel Miquel de Flores a připravoval se na koncert kubánské hudby v baru na ulici Oberkampf. "Nehodláme jim dát zapravdu, ukážeme jim, že stále žijeme. Rozsvítili jsme za mrtvé svíčku. Nejlepší, co pro ně můžeme udělat, je žít dál. Nenecháme se ovládnout politikou strachu," řekl majitel podniku Majide Kerzazi.

Jeho odhodlání ubránit se zasmušilosti bylo sice velké, avšak lidí ochotných bavit se bylo v sobotu málo. Židle zahradních restaurací i barů zůstaly prázdné. "Většinou je to tady obležené, máme 300 míst. A teď, podívejte, dva hosté. Lidi ovládl strach, o půl deváté zavřeme," řekl majitel Café de Paris Manseri Bachir.

Ředitel hospůdky La Mercerie Antoni Durand nesouhlasí. "Zavřít? Nepřipadá v úvahu. I když máme všichni strach, nehodlám se jím nechat ochromit, mám svou hrdost," řekl. Ale ve "špičce", kdy bývá v tuto dobu v podniku narváno, bylo tentokrát mnohem klidněji. Naproti přes ulici je klub Casino, který otevírá o půlnoci, ale v sobotu jeho dveře zůstaly zavřené.

Člověk má chuť předstírat, že je vše v pořádku

V sále Bataclan byl v pátek masakr největší - teroristé tam postříleli 89 lidí. V jeho blízkosti to vře, rozložily se tam televizní štáby a reportéři z celého světa odtud vysílají živé vstupy. Nedaleký bar U Gastona je sice plný, ale hosty jsou hlavně novináři, což prozrazují notesy a nahrávací zařízení rozložené po stolcích.

U jednoho stolku na terase popíjí víno pár Angličanů Rachel a Sam. Přijeli do Paříže v pátek večer a teď chtějí vidět "to místo" a uctít mrtvé. "Dopoledne jsme nevěděli, co máme dělat, zůstali jsme v hotelu a sledovali televizi," říkají. "Tohle je dnes večer nejbezpečnější místo na světě. Sem se nevrátí," říká na adresu atentátníků Rachel. Normálně by večer šli na diskotéku, ale tentokrát ji vynechají.

"Člověk má chuť předstírat, že je vše v pořádku, být u toho, nebýt sám," říká Benoît, který se vypravil do hospody u kanálu Saint-Martin. Pár kroků odtud atentátníci zabili 15 lidí. "Jsem tady tři hodiny a nikdo nemluví o ničem jiném než o tom," říká mladý muž. Julien, který sedí vedle něj, ho přerušuje slovy: "Hlavě se nikdy nevzdat. Jestli bude zítra koncert někoho, koho mám rád, z principu na něj půjdu," dodává. Benoît ho ale upozorňuje na důležitou věc: "Tohle nebylo Charlie Hebdo, tohle bylo mířeno na všechny, bez rozdílu. Mám pocit, že jsem pronásledovaný pan X."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…