Paroubek: Neschopná vláda jen čeká, až se nezaměstnanost sama vyřeší

11. 1. 2013 16:51

Počet nezaměstnaných lidí se prudce zvýšil na 9,4 procent. Podle Jiřího Paroubka, bývalého premiéra a předsedy NS-LEV 21, se jedná o alarmující číslo, se kterým současná vláda musí bojovat. Bohužel ale prý podléhá vlastní pohodlnosti a neschopnosti.

Paroubek: Neschopná vláda jen čeká, až se nezaměstnanost sama vyřeší
Foto: NS-LEV21
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Paroubek poukazuje na to, že ve skutečnosti nabývá nezaměstnanost ještě vyšších čísel, protože přibližně 4 % nezaměstnaných jsou mimo evidence úřadů práce. „Fakticky tak u nás může být až tři čtvrtě milionu nezaměstnaných. To je nejvíce od velké hospodářské krize 30. let minulého století,“ varuje. 

Vláda podle něj zaspala dobu a s prorůstovými opatřeními tak přišla nejméně s ročním zpožděním. „Naprostá většina vládou přijatých opatření začne vytvářet nová pracovní místa až po delším čase, tj. nejdříve za rok a půl,“ počítá Paroubek.

Vláda čeká, že změna přijde sama. Marně

Řešení, která by mohla situaci pomoci rychleji, ale podle něj vláda bohužel v rukávu nemá. „Mám na mysli například zavedení příspěvku zaměstnanci při vstupu do zaměstnání za minimální mzdu nebo urychlenou přípravu legislativy umožňující obcím i krajům vytvářet sociální podniky, ve kterých by nezaměstnaní udržovali získané pracovní návyky, přičemž tyto podniky by pracovaly zaměřením svého výrobního sortimentu především pro potřeby veřejného sektoru,“ nabízí možné scénáře, které by podle něj napomohly ke snížení počtu nezaměstnaných.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Další možností je dle jeho názoru i urychlené přehodnocení systému investičních pobídek, což by mělo nalákat do země více nových investorů.

V každém případě je podle Paroubka nezbytně nutné, aby vláda aktivně začala s nezaměstnaností bojovat. „Není možné, aby vláda s pohodlností a neschopností sobě vlastní čekala a spoléhala se v rámci zhoubné neoliberální ekonomické teorie, až změna přijde sama,“ kritizuje ji rozezleně. A jak dodává, chřipka přece také odejde rychleji, použijeme-li na ni léky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…