Paroubek poukazuje na to, že ve skutečnosti nabývá nezaměstnanost ještě vyšších čísel, protože přibližně 4 % nezaměstnaných jsou mimo evidence úřadů práce. „Fakticky tak u nás může být až tři čtvrtě milionu nezaměstnaných. To je nejvíce od velké hospodářské krize 30. let minulého století,“ varuje.
Vláda podle něj zaspala dobu a s prorůstovými opatřeními tak přišla nejméně s ročním zpožděním. „Naprostá většina vládou přijatých opatření začne vytvářet nová pracovní místa až po delším čase, tj. nejdříve za rok a půl,“ počítá Paroubek.
Vláda čeká, že změna přijde sama. Marně
Řešení, která by mohla situaci pomoci rychleji, ale podle něj vláda bohužel v rukávu nemá. „Mám na mysli například zavedení příspěvku zaměstnanci při vstupu do zaměstnání za minimální mzdu nebo urychlenou přípravu legislativy umožňující obcím i krajům vytvářet sociální podniky, ve kterých by nezaměstnaní udržovali získané pracovní návyky, přičemž tyto podniky by pracovaly zaměřením svého výrobního sortimentu především pro potřeby veřejného sektoru,“ nabízí možné scénáře, které by podle něj napomohly ke snížení počtu nezaměstnaných.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem