Před podpisem Lisabonské smlouvy vymohl prezident Václav Klaus pro Českou republiku výjimku v obavě z možného uplatňování nároku sudetských Němců na jejich předválečný majetek na českém území. Ta by měla být včleněna do textu přístupové smlouvy Chorvatska k EU a při této příležitosti ratifikována ve všech státech Unie.
Poté, co se experti tvořící se vládní koalice dohodli, že strany budou společně podporovat schválení této výjimky, vyplouvají na povrch možná rizika. „Jelikož se jedná o mezinárodní smlouvu, musely by ji v České republice přijmout obě komory parlamentu," říká politický komentátor Jiří Pehe. Připomíná také, že Lisabonská smlouva vstoupila v platnost bez jakýchkoliv výjimek a čeští občané tak nabyli všech práv podle Evropské listiny základních práv.
Procedura vyjednání české výjimky byla problematická

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary