Petr Kolář: Vyhodit všechny ruské diplomaty v ČR. Celá EU by měla vyhošťovat

18.04.2021 19:01 | Zprávy

Někdejší velvyslanec v USA a v Rusku Petr Kolář promluvil k výbuchu ve Vrběticích z roku 2014, do kterého byli podle českých tajných služeb zapojeni dva ruští armádní agenti. Takovýto čin by měl podle Koláře vést k vyhoštění prakticky všech ruských diplomatů z našeho území. Byl by to tvrdý krok, ale Kolář si ho umí představit.

Petr Kolář: Vyhodit všechny ruské diplomaty v ČR. Celá EU by měla vyhošťovat
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Bývalý velvyslanec Petr Kolář (vlevo) a někdejší místopředseda EP Libor Rouček

Petr Kolář, někdejší český velvyslanec v Rusku a v USA, si ve vyjádření pro server Aktuálně.cz nebral servítky. Konstatoval, že na odhalení tajných služeb v kauze Vrbětice je třeba reagovat co nejrazantněji.  

„Víme, že řada lidí, kteří mají diplomatický pas, ho využívá jen jako diplomatické krytí, ale dělá úplně jinou činnost. Vzhledem k tomu by to mohlo být řešení. Je tu precedens z minulosti, co se stalo mezi Velkou Británií a Ruskem. Došlo k masivnímu vyhoštění ruských diplomatů z Londýna. Velmi to pročistilo ten ruský zakalený zpravodajský rybník, který tam síť agentů budovala. Nebylo by od věci zvážit to i na naší straně, umím si to představit,“ sáhl Kolář ke srovnání útoku na Sergeje Skripala ve Velké Británii.

„Smyslem by bylo, aby na obou stranách byl pouze nejnutnější personál. Takže za nás vypovědět skoro všechny Rusy, aby velvyslanectví sloužilo jen jako diplomatický kanál mezi vládami. I když naše hlava státu tento diplomatický kanál nepoužívá a jede si svou vlastní linii,“ dodal ještě.

Pokud jde o Zemana, fakt, že prezident tentokrát práci BIS nezpochybnil tak, jak to v minulosti už několikrát udělal, naznačuje, že důkazy z Vrbětic opravdu mají svou váhu.  

To, co vyšlo najevo, podle Koláře není legrace, jde podle něj o ruský teroristický čin spáchaný na českém území, a to nejen že nelze přehlížet, ale tvrdě odsoudit by ho měla celá EU a země EU by solidárně měly vyhostit pár ruských diplomatů. Kolář s napětím čeká především na to, jak se zachovají Francie a Německo. Tyto země jsou srdcem EU, ale zároveň má každá z nich své zájmy v Rusku, takže je otázka, jak se zachovají.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

podáte rezignaci pane ministře Rakušane

Pane ministře obhajujete neobhajitelné. Po skutečnostech, které se veřejnost dozvěděla prostřednictvím MF dnes je na místě vaše rezignace. To, že policisté přišli na fakultu a šli jen do prvního patra, dál je to nezajímalo, i když už měli povědomost o tom, že hledaný je vrah, a ten se skutečně nachá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

15:30 To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

Padl nový teplotní rekord. Tuto frázi mohou televizní diváci slyšet v mnoha obměnách. I ve Velké Bri…