Petr Mach odejde z Evropského parlamentu: Je to mašinerie, prohlasují si, co se jim zlíbí. Babiš nás neochrání, ten je závislý na jejich dotacích

08.06.2017 16:43

REPORTÁŽ „Vzdám se mandátu europoslance,“ prozradil na besedě v Novém Boru předseda Svobodných Petr Mach. „Chci tím dát voličům jasný vzkaz, co je pro mě důležitější – a to je úspěch Svobodných. Ne nějaké prebendy a vysoký plat z Bruselu,“ vysvětlil. Na besedě se probírala i témata terorismus, migrace a podíl velmocí na těchto neblahých jevech. „Je strašně nezodpovědné někam vlítnout a nevědět, co dál. Politika velmocí má velký díl odpovědnosti za ten chaos a průšvihy, co se tady dějí. Velmoci pořád někoho chtějí korigovat, usměrňovat, zachraňovat a ostatní na to doplácejí,“ objasnil.

Petr Mach odejde z Evropského parlamentu: Je to mašinerie, prohlasují si, co se jim zlíbí. Babiš nás neochrání, ten je závislý na jejich dotacích
Foto: Vít Hassan
Popisek: Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach na Václavském náměstí při oslavách 28. října
reklama

V Grandhotelu Pražák v Novém Boru uspořádali místní Svobodní besedu se svým předsedou, europoslancem a původní profesí ekonomem Petrem Machem. Ten v úvodu připomněl, že Stranu svobodných občanů založili v roce 2009 na „zelené louce“ a z čirého zoufalství. „Neuměli jsme si vybrat a dělat další kompromisy. Strany, které slibovaly méně regulací, daní v bruselského diktátu, dělaly pravý opak. Proto jsme založili Svobodné,“ konstatoval. Nyní už mají desítky zastupitelů, i dva krajské, a jednoho europoslance. „Naším hlavním cílem je Poslanecká sněmovna, protože přes všechnu moc Bruselu, jenom naše Poslanecká sněmovna může rozhodovat o tom, kdo bude premiérem České republiky, kdo nás bude hájit a zastupovat v Bruselu. Je to náš parlament, který může říci – ne, už nechceme být v Evropské unii. Má právo přijmout rezoluci, že nechceme přijímat migranty a dotlačit k tomu naši vládu. Takže, kdo je v našem parlamentu, v naší vládě, je mnohem důležitější, než koho máme v Bruselu,“ řekl.

Svobodní věří, že skutečná demokratická vůle lidí se dá prosazovat pouze na místní nebo národní úrovni. „Ale ať budou naši voliči volit jak chtějí, stejně budeme v Bruselu přehlasováni. I kdyby dostali Svobodní v evropských volbách sto procent, a ne pět, a měli tam 21 poslanců za Českou republiku, a ne jednoho, tak nás přehlasují úplně stejně. Je tam obří mašinérie. Je tam 751 poslanců, nejvíce jich mají Německo, Francie, Itálie, a přehlasují nás úplně ve všem, co se jim zlíbí,“ vypozoroval v Evropském parlamentu Petr Mach. „Proto říkáme, že náš parlament je důležitější. Je to náš hlavní cíl,“ upozornil.

Výše vyřčené ho vyprovokovalo k dost zásadnímu rozhodnutí. „Rozhodl jsem se vzdát mandátu europoslance, abych už od 1. září měl volné ruce a mohl objíždět naše města. Chci tím také dát voličům jasný vzkaz, co je pro mě důležitější – a to je úspěch Svobodných. A ne nějaké prebendy a vysoký plat z Bruselu,“ vysvětlil. Mach je lídrem Svobodných do parlamentních voleb. V Evropském parlamentu ho nahradí dvojka na kandidátce Svobodných do evropských voleb – kandidátka, mimochodem, vznikla na základě vnitrostranického referenda – Jiří Payne, zkušený politik, spoluzakladatel strany.

Je tu systém, který umožňuje zvýhodňovat některé jedince

„Pro mě je až šokující, že jsme jediná strana, která prosazuje jednoduché snížení daní tak, že místo různých sazeb chceme snížit DPH na jednotných 14 procent. Našli jsme, kde seškrtat vládní výdaje, což je 80 miliard zbytečných dotací, živení naprosto zbytečných úřadů. Tyto peníze chceme nechat v kapsách lidí,“ prozradil. Jiné strany podle něj toto nechtějí. „Mají v úmyslu pokračovat v systému pobídek, úlev, dotací. Fascinovalo mě, že strany a politici, kteří dnes politicky nejsilnějšímu Andreji Babišovi umožnili spokojené spoluvládnutí, tak když zjistili, že jim přerůstá přes hlavu, na něj vymysleli nesmyslný zákon, aby svoje firmy šoupnul do nějakého fondu a bude se tvářit, že to není jeho a omezí se tím jeho moc. To je nesmysl,“ je přesvědčen Mach.

„Pokud má nepřiměřenou moc, tak ti, kteří s ním vládli, mu to umožnili. Že čerpal miliardu a půl daňových prázdnin v roce 2015, že si prosadil, že v Agrofertu platili poloviční spotřební daň z nafty oproti ostatním, takzvanou zelenou naftu... Takhle bych mohl pokračovat. Jestli někomu vadí přílišná moc Babiše – což mně taky – tak není třeba vytvářet nějaký ‚lex Babiš‘, ale zrušit nesmyslné daňové prázdniny. Proč má pár vybraných subjektů nulovou daň ze zisku, ale ostatní mají platit devatenáct procent?“ zeptal se. „Že si koupil svoje média a stal se ministrem financí? Každý ať si zakládá strany. Máme svobodu. Jediný problém je, že je tu systém, který umožňuje některé zvýhodňovat. Babišovi nadávají, že si vyčerpal z Agrofertu peníze bez danění. Místo, aby si vybral dividendu, která by byla zdaněná, tak si vzal fiktivní půjčku, koupil dluhopisy, ze kterých se neplatí daň z úroku. Ale dalších sto podnikatelů podobným způsobem využilo tento zákon. Jedině řešení je, aby tato nesmyslná výhoda neexistovala,“ konstatoval.

Chceme zachovat korunu

Pak se stočila řeč k euru. „Jsem rád, že Andrej Babiš je skeptický k zavedení eura u nás. Je ale závislý na evropských dotacích. Je to velká část tržeb jeho firmy. On je příliš spjatý s Evropskou unii a nedovolí si tolik rebelovat. Každopádně ale s potěšením sleduji, že zástupci celé řady stran to, o čem Svobodní mluví od začátku, také začínají říkat. Jsme sice ostražití, nevěříme jim to zcela, ale aspoň že tak,“ uvedl s tím, že cílem Svobodných je dostat se do Parlamentu. „Potom budeme potřebovat, abychom naše věci prosadili. Pokud to, že chceme zachovat korunu, podpoří s námi další strany, třeba ANO nebo ODS, je to jedině dobře. Jedině tak se to prosadí. Jestli chceme zrušit daň z nabytí nemovitosti – považujeme to za nespravedlivé opakované zdanění toho, co už jednou zdaněno bylo – jsme rádi, že ODS to má v programu taky,“ sdělil.

Šílená migrační politika Evropské unie

Naše ekonomika je podle Macha ničená privilegii a nespravedlnostmi, vysokými daněmi a odvody, nespravedlivými dotacemi. „Je to velký problém, ale ještě větší je to, co se k nám šíří ze Západu. A to je ohrožení naší vlastní bezpečnosti prostřednictvím šílené politiky Evropské unie, která se týká migrace a kvót,“ upozornil. „Včera jsem napsal na facebook, že chválím vládu, jež otevřeně říká, že nechceme přijmout další migranty na základě těchto bruselských kvót. Ale čtenáři mi tam psali – a vy jim to věříte? Moc ne. Ale chválím je, že to aspoň řekli,“ zmínil Mach.

Svobodní odmítají bruselské kvóty a takovouto migraci z několika důvodů. „Tím prvním je samozřejmě bezpečnost. U nás je také kriminalita, ta je všude. Pořád jsme ale krásná země, bez teroristických útoků. Neříkám, že každý, kdo přijde do Evropy z Blízkého východu či z Afriky, že je terorista. Jenom slepý člověk ale může nevidět, že se z těchto lidí teroristé rekrutují. A že jich je tam strašně moc. Útoky v Bruselu, Paříži, Londýně jsou už skoro na denním pořádku. Jako politici máme povinnost a odpovědnost, abychom udrželi naši zemi bezpečnou,“ řekl.

Za holé šílenství považuje Mach krok kancléřky Merkelové. „Otevřela náruč a řekla – pojďte sem. A přišlo milion Syřanů, Somálců, Afghánců. Což je naprosto nesmyslné. Každá země má svoji vízovou politiku. Jsou země, se kterými je lepší mít vízový stav. K čemu taková politika ale je, když Merkelová otevře náruč a řekne – přijďte si sem jak chcete? To je naprosto absurdní politika. Bohužel kancléřka Merkelová takto uvrhla do nebezpečí nejen vlastní národ, ale i další země Evropy, včetně České republiky,“ řekl.

Pomoc má být dobrovolná. Sám jsem přispěl Kurdům bojujícím proti Islámskému státu

K nám migranti zatím nechtějí. „Je to z několika důvodů. Nemají u nás zázemí, nejsou tu jejich komunity. Domluví se spíše anglicky či francouzsky, česky neumí. Tak k nám nejdou. V Německu jsou ubytováni v hotelu, dostanou štědré kapesné a můžou se volně pohybovat po Německu. Dokonce jim nic nebrání pohybovat se i po České republice,“ upozornil europoslanec. „U nás, než by jim byl přiznám status uprchlíka, by byli v utečeneckém táboře s minimálním kapesným a platili by si ubytování. Nejsme přehnaně štědrá země. Což je dobře. Jsou to peníze daňových poplatníků. Je nesmyslné, abychom živili někoho jiného,“ připomenul.

Pomoc má být podle něj dobrovolná. „Já jsem přispěl kurdským bojovníkům na severu Sýrie, kteří bojují  proti šílencům z Islámského státu. Řekl jsem jim, že mi je jedno, jestli si z toho nakoupí obvazy nebo zbraně. Pomohla jim dokonce i naše vláda a poslala jim přes Irák zbraně. Pak člověk kouká jako u vytržení, že Turecko – náš spojenec z NATO – je bombarduje,“ podivil se.

„Se smutkem můžeme pozorovat, co se děje jinde, reálně můžeme ovlivnit jen dění u nás. Samozřejmě, že jsem hlasoval proti všem návrhům na kvóty v Evropském parlamentu, proti všem nesmyslům. Ale tam to vypadá tak, že 600 je pro a Mach a 15 dalších proti. Hrozně jednoduše je tam vše prohlasované. Nemáme šanci Evropskou unii změnit zevnitř,“ myslí si předseda Svobodných. „S lítostí pozorujeme, jak se ty země ničí. Naší povinností je zachovat Českou republiku, bezpečnou, svobodnou, prosperující zemi. A proto přicházejí Svobodní s programem, který je celkový. Není jen o imigraci, nebo o daních. Máme dobrý propracovaný program,“ uvedl Petr Mach.

Nemůžeme sesazovat zlé diktátory všude po světě

V následné diskusi byly hlavními tématy migrace a terorismus. K tomu Mach mimo jiné řekl: „Spojené státy a řada evropských zemí se bohužel podílely na vzniku současných problémů s migrací a s islámským terorismem. Například v roce 2011, když se rozhodli sesadit diktátora Kaddáfího v Libyi, jsem za Svobodné vystupoval proti. Byl jsem kvůli tomu v pořadu ČT24. Pozvali mě proto, že jsem byl jako exot. Tím, že jsem byl proti svržení diktátora. Říkal jsem – máme ctít princip suverenity států a pokud Libye nikoho jiného nenapadla, my nemáme co napadat je. Můžeme ho kritizovat. Ale nemůžeme sesazovat zlé diktátory všude po světě.“

Výsledkem svržení diktátora Kaddáfího je, že v Libyi doteď probíhá občanská válka. „Na půlce Libye vládne Islámský stát a podřezává lidem krky. A zvedla se obří vlna migrantů, která chodí z Libye a přes ni do Evropy. Na straně USA je za to zodpovědný prezident Obama, iniciované to však bylo zřejmě francouzským prezidentem Sarkózym. Způsobili tím chaos. Je strašně nezodpovědné někam vlítnout a nevědět co dál. A důsledky neseme v Evropě,“ konstatoval Mach. Podobný příklad podle něj je, když Američané koncem osmdesátých let trénovali islamisty v Afghánistánu, kteří bojovali se Sovětským svazem. „Podle vzoru – nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Mudžahedíni se nechali vycvičit a vyzbrojit za peníze amerických daňových poplatníků. Skončilo to totalitní vládou Tálibánu, což je takový Islámský stát v Afghánistánu,“ upozornil. „Politika velmocí má velký díl odpovědnosti za ten chaos a průšvihy, co se tady dějí. Chtělo by to větší zdrženlivost. Velmoci pořád někoho chtějí korigovat, usměrňovat, zachraňovat a ostatní na to doplácejí,“ objasnil.

Vlítnout někam a myslet si, že tam vznikne demokracie našeho typu, je největší bláznovství

K tomu připojil názor i David Forbelský, jednička Svobodných do parlamentních voleb v Libereckém kraji. „Hlavním problémem je, že spousta politiků se bojí velké zodpovědnosti. Populisticky vyhlásí, že sesadíme Kaddáfího. Ale ta válka by musela skončit jako druhá světová v Německu. Že tam bude trvalá okupace, že ani německý policajt nesměl mít zbraň a chodil se dvěma ozbrojenými americkými vojáky. Postupně Němci přecházeli k demokracii, i když i ta denacifikace měla problémy. Tohle se dneska v těchto státech neorganizuje. Vybere se jedna opoziční skupina, vletí se tam, vybombarduje, a řekne se ‚tohle jsou vítězové voleb‘. Což není pravda, přičemž zcela nevyváženě se dostanou k moci. Když takto nepřirozeným způsobem podpoříte jednu skupinu, tak se proti nim zvedne vlna odporu. Na Blízkém východě je jejich mentalita taková, že vezmou samopal a jdou střílet. Což si západní svět neuvědomuje,“ konstatoval. „Mají jinou historickou zkušenost i mentalitu. Snažíme se jim násilím prosadit náš životní styl. Někdy mám pocit, že nám oplácejí stejnou mincí. Přicházejí sem a myslí si, že nám mají právo vnutit jejich způsob života,“ zmínil Forbelský.

„Vlítnout někam a myslet si, že tam vznikne demokracie našeho typu, to je největší bláznovství. Když by měli v Egyptě úplnou demokracii, zvítězí tam strana typu Muslimského bratrstva. Iluze je, že se vtrhne do Iráku, svrhne se Saddám Husajn a vznikne tam nějaká sociální demokracie a nějaká republikánská strana. Co tam vzniklo? Strana sunnitů, strana šíitů a strana Kurdů. Rozhoduje, koho je víc. Takže to je sociální inženýrství. Z pohodlí válečného štábu zmáčknout tlačítko a něco vybombardovat, nebo někde narýsovat, jak by ten stát měl fungovat,“ doplnil Petr Mach.

Lidé se pochopitelně zajímali i o bezpečnost, zda policisté mají získat větší kompetence.  Odstrašujícím příkladem je Británie, kde policista nemá zbraň. Jak se má bránit útočníkovi? To u nás není. Naše policie nemá naštěstí zkušenost s tímto druhém terorismu. Naším cílem je, aby problémy tohoto typu do naší země vůbec nepřišly. Aby policisté řešili jen běžnou kriminalitu,“ vysvětlil. Při posledních útoku v Londýně přijeli policisté na místo činu do osmi minut. „Svým způsobem je to úžasné, ale pro lidi, kteří byli zabiti, to úžasné není. Proto hájíme právo civilistů držet vlastní zbraň,“ doplnil stále ještě europoslanec Petr Mach.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…