Petr Mach odejde z Evropského parlamentu: Je to mašinerie, prohlasují si, co se jim zlíbí. Babiš nás neochrání, ten je závislý na jejich dotacích

08.06.2017 16:43 | Zprávy

REPORTÁŽ „Vzdám se mandátu europoslance,“ prozradil na besedě v Novém Boru předseda Svobodných Petr Mach. „Chci tím dát voličům jasný vzkaz, co je pro mě důležitější – a to je úspěch Svobodných. Ne nějaké prebendy a vysoký plat z Bruselu,“ vysvětlil. Na besedě se probírala i témata terorismus, migrace a podíl velmocí na těchto neblahých jevech. „Je strašně nezodpovědné někam vlítnout a nevědět, co dál. Politika velmocí má velký díl odpovědnosti za ten chaos a průšvihy, co se tady dějí. Velmoci pořád někoho chtějí korigovat, usměrňovat, zachraňovat a ostatní na to doplácejí,“ objasnil.

Petr Mach odejde z Evropského parlamentu: Je to mašinerie, prohlasují si, co se jim zlíbí. Babiš nás neochrání, ten je závislý na jejich dotacích
Foto: Vít Hassan
Popisek: Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach na Václavském náměstí při oslavách 28. října

V Grandhotelu Pražák v Novém Boru uspořádali místní Svobodní besedu se svým předsedou, europoslancem a původní profesí ekonomem Petrem Machem. Ten v úvodu připomněl, že Stranu svobodných občanů založili v roce 2009 na „zelené louce“ a z čirého zoufalství. „Neuměli jsme si vybrat a dělat další kompromisy. Strany, které slibovaly méně regulací, daní v bruselského diktátu, dělaly pravý opak. Proto jsme založili Svobodné,“ konstatoval. Nyní už mají desítky zastupitelů, i dva krajské, a jednoho europoslance. „Naším hlavním cílem je Poslanecká sněmovna, protože přes všechnu moc Bruselu, jenom naše Poslanecká sněmovna může rozhodovat o tom, kdo bude premiérem České republiky, kdo nás bude hájit a zastupovat v Bruselu. Je to náš parlament, který může říci – ne, už nechceme být v Evropské unii. Má právo přijmout rezoluci, že nechceme přijímat migranty a dotlačit k tomu naši vládu. Takže, kdo je v našem parlamentu, v naší vládě, je mnohem důležitější, než koho máme v Bruselu,“ řekl.

Svobodní věří, že skutečná demokratická vůle lidí se dá prosazovat pouze na místní nebo národní úrovni. „Ale ať budou naši voliči volit jak chtějí, stejně budeme v Bruselu přehlasováni. I kdyby dostali Svobodní v evropských volbách sto procent, a ne pět, a měli tam 21 poslanců za Českou republiku, a ne jednoho, tak nás přehlasují úplně stejně. Je tam obří mašinérie. Je tam 751 poslanců, nejvíce jich mají Německo, Francie, Itálie, a přehlasují nás úplně ve všem, co se jim zlíbí,“ vypozoroval v Evropském parlamentu Petr Mach. „Proto říkáme, že náš parlament je důležitější. Je to náš hlavní cíl,“ upozornil.

Výše vyřčené ho vyprovokovalo k dost zásadnímu rozhodnutí. „Rozhodl jsem se vzdát mandátu europoslance, abych už od 1. září měl volné ruce a mohl objíždět naše města. Chci tím také dát voličům jasný vzkaz, co je pro mě důležitější – a to je úspěch Svobodných. A ne nějaké prebendy a vysoký plat z Bruselu,“ vysvětlil. Mach je lídrem Svobodných do parlamentních voleb. V Evropském parlamentu ho nahradí dvojka na kandidátce Svobodných do evropských voleb – kandidátka, mimochodem, vznikla na základě vnitrostranického referenda – Jiří Payne, zkušený politik, spoluzakladatel strany.

Je tu systém, který umožňuje zvýhodňovat některé jedince

„Pro mě je až šokující, že jsme jediná strana, která prosazuje jednoduché snížení daní tak, že místo různých sazeb chceme snížit DPH na jednotných 14 procent. Našli jsme, kde seškrtat vládní výdaje, což je 80 miliard zbytečných dotací, živení naprosto zbytečných úřadů. Tyto peníze chceme nechat v kapsách lidí,“ prozradil. Jiné strany podle něj toto nechtějí. „Mají v úmyslu pokračovat v systému pobídek, úlev, dotací. Fascinovalo mě, že strany a politici, kteří dnes politicky nejsilnějšímu Andreji Babišovi umožnili spokojené spoluvládnutí, tak když zjistili, že jim přerůstá přes hlavu, na něj vymysleli nesmyslný zákon, aby svoje firmy šoupnul do nějakého fondu a bude se tvářit, že to není jeho a omezí se tím jeho moc. To je nesmysl,“ je přesvědčen Mach.

„Pokud má nepřiměřenou moc, tak ti, kteří s ním vládli, mu to umožnili. Že čerpal miliardu a půl daňových prázdnin v roce 2015, že si prosadil, že v Agrofertu platili poloviční spotřební daň z nafty oproti ostatním, takzvanou zelenou naftu... Takhle bych mohl pokračovat. Jestli někomu vadí přílišná moc Babiše – což mně taky – tak není třeba vytvářet nějaký ‚lex Babiš‘, ale zrušit nesmyslné daňové prázdniny. Proč má pár vybraných subjektů nulovou daň ze zisku, ale ostatní mají platit devatenáct procent?“ zeptal se. „Že si koupil svoje média a stal se ministrem financí? Každý ať si zakládá strany. Máme svobodu. Jediný problém je, že je tu systém, který umožňuje některé zvýhodňovat. Babišovi nadávají, že si vyčerpal z Agrofertu peníze bez danění. Místo, aby si vybral dividendu, která by byla zdaněná, tak si vzal fiktivní půjčku, koupil dluhopisy, ze kterých se neplatí daň z úroku. Ale dalších sto podnikatelů podobným způsobem využilo tento zákon. Jedině řešení je, aby tato nesmyslná výhoda neexistovala,“ konstatoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akci Milionu chvilek navštívili lidé od Turka a Vidlák. I s transparenty

18:55 Akci Milionu chvilek navštívili lidé od Turka a Vidlák. I s transparenty

Ve středu 7. května se v centru Prahy uskutečnila veřejná akce Milionu chvilek pro demokracii pod he…