Petr Žantovský: Kdo tu pohrdá demokracií?

22.10.2023 10:55 | Komentář

To je jedna z ústředních otázek třetího dílu rozprav Vladimíra Franty s Petrem Žantovským z cyklu O lecčems a mnohém. Oč jde? Poslanec Marek Benda se nechal slyšet, že nekonečná debata ve Sněmovně o návrhu opozice na vyslovení nedůvěry vládě je zbytečně promrhaný čas. To je vážná otázka. Parlament je od toho, aby si zvolení zástupci voličů vyměňovali názor na podstatné věci z veřejného života.

Petr Žantovský: Kdo tu pohrdá demokracií?
Foto: Screen: YT vladimir franta
Popisek: Z pořadu O lecčems a mnohém. Vladimír Franta a Petr Žantovský.

Jestliže to je dnes tak, že vládní koalice má pohodlnou většinu 108 hlasů (z celkových 200), pak to tedy znamená, že si prosadí cokoli a kdykoli bude chtít. Není pak to předražené těleso zbytečné? To je logická otázka. Odpověď samozřejmě zní: možná ano, ale je nezbytné, chceme-li mít demokracii. Protože, jak říkal TGM, demokracie znamená diskusi a bez diskuse není demokracie. Proto povýšené pohrdání hlasem opozice rozhodně k demokracii nepatří. To bychom rovnou mohli Parlament nazvat žvanírnou (podle jistého klasika) anebo ho rovnou zrušit - to ovšem v Evropě za posledních 100 let učinil pouze Hitler, a to jistě není náš vzor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Žantovský

Jan Lipavský byl položen dotaz

Vážený pane ministře,

ocituji vám něco z Wikipedie: Lidská práva v Kataru jsou značně omezená. Hlavním zdrojem katarské legislativy je podle katarské ústavy šaría. Bičování a kamenování jsou zde proto zákonnými tresty. Stovky tisíc pracovníků pocházejících převážně z jižní Asie zde riskují vykořisťování a útlak, vedoucí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Stačí si přečíst Ústavu, článek 2: LID JE ZDROJEM VEŠKERÉ STÁTNÍ MOCI, vykonává ji prostřednictvím, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserusošvábek , 22.10.2023 11:56:03
orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. -- Inu, není co řešit. Pokud je lid zdrojem veškeré státní moci, JE LID STÁTEM a STÁT JE LID. Akorát že lid nevykonává ani moc zákonodárnou, ani moc výkonnou, a vůbec ne moc soudní. Co z toho vychází: Tato republika není demokratická, není ústavní a dokonce funguje vysloveně proti státu - proti lidu!!

|  7 |  0

Další články z rubriky

Zděšení Witowské nad osvobozeným Vrabelem. A tvrdý úder cenzuře

10:25 Zděšení Witowské nad osvobozeným Vrabelem. A tvrdý úder cenzuře

Nález Ústavního soudu, který nad kauzou Ladislava Vrabela jasně řekl, že boj za obranu demokracie se…