Petra Procházková a Petruška Šustrová představily zajímavosti z Ukrajiny

03.03.2016 9:21

Zahraniční reportérka Lidových novin Petra Procházková dnes ve svém textu uvedla, že Ukrajina dva roky po Majdanu ukazuje, že již nezávisí na Rusku a směřuje západním směrem. Poukazuje totiž na přejmenování Leninovy ulice ve vesničce Kaliny na západní Ukrajině. Od včerejšího dne totiž nese jméno Johna Lennona.

Petra Procházková a Petruška Šustrová představily zajímavosti z Ukrajiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina

„Kdyby se mohlo známkovat, dostala by Ukrajina za poslední dva roky 2-. Reálné výsledky odpovídají spíš trojce, ale je třeba přiznat Ukrajincům obrovskou snahu a vůli nespadnout zpět do sovětské reality. Podle znalce Ukrajiny, běloruského novináře působícího na Ukrajině Pavla Šeremeta, lze charakterizovat situaci v současné Ukrajině dvěma slovy: dynamická a nejednoznačná. Entuziasmus lidí a rodící se občanská společnost jsou optimistické, opakující se vládní krize zase vyvolávají v Evropě obavy,“ poznamenává Procházková úvodem svého textu. 

Podle ní je asi největším úspěchem ukončení totální závislosti Ukrajiny na ruském plynařském gigantu Gazprom, dále následuje úspěch v podobě plnohodnotné armády i reformy vlády v nejrůznějších resortech. Vznikla například i zcela nová policie, pokračuje boj s korupcí či začíná příprava na privatizaci. „Někteří oligarchové ztrácejí vliv na státní podniky s tučnými zisky, které de facto ovládali,“ poznamenává také. 

Hlavním problémem země zůstává dle názoru Procházkové konflikt na východní Ukrajině. „V nedohlednu je i návrat Krymu do lůna Ukrajiny. Mírové rozhovory o statusu Donbasu ustrnuly na mrtvém bodě, Krym se dále rusifikuje a ekonomicky se vzdaluje od Kyjeva,“ píše Procházková.
 
K tématu Ukrajiny se v Lidových novinách rozepsala dnes také česká publicistka a disidentka Petruška Šustrová. Vyzpovídala totiž patriarchu Ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslava Ševčuka. Hovořili především o tom, proč je dnes v jeho zemi religiozita na vzestupu. Podle něj je důvodem válka. 

„Podle sociologických průzkumů dnes osmdesát procent Ukrajinců uvádí, že věří v Boha. Na Ukrajině samozřejmě působí ještě mnoho jiných konfesí, je to mnohonárodnostní a mnohokonfesijní stát. Jsou ovšem i lidé, kteří se k žádnému vyznání ani víře nehlásí. Musím ale říci, že nyní na Ukrajině religiozita vrcholí,“ konstatuje Ševčuk. A rozvíjí důvody.

„Nacházíme se ve velice tragickém období svých dějin. Máme velmi mnoho mrtvých, velmi mnoho raněných, dva miliony uprchlíků. Nikdo z vlády ani z politiků nebo diplomatů nedokáže lidem vysvětlit, proč tak trpíme, jaký smysl mají naše oběti ani co s námi bude zítra. Proto lidé na takové otázky hledají odpovědi v náboženství. Řekl bych, že válka je příčinou toho, že se lidé hromadně vracejí k Bohu. Ale nejen to – lidé se také začínají dívat kriticky na ty církve, na ty kostely, kam tradičně chodili. Jakmile jim církev nedává odpovědi na otázky, které u ní hledají, opouštějí ji,“ zkonstatoval s tím, že velkou krizi vlastní identity prožívá například Ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu. 

„Lidé totiž nedokážou pochopit, proč lidé, kteří patří ke stejné církvi jako oni, přicházejí k nim domů a zabíjejí. Část těchto lidí z církve odchází a úplně odpadají od víry. Někteří zase přecházejí k jiné pravoslavné církvi. Někteří se uchylují k protestantům nebo k jiným vyznáním, kterých je na Ukrajině opravdu hodně – ale stále dál hledají odpovědi na své existenciální otázky,“ sdělil. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bolek Polívka, Miroslav Donutil... Umělec žertuje o smrti Miloše Zemana

8:14 Bolek Polívka, Miroslav Donutil... Umělec žertuje o smrti Miloše Zemana

Malba lebky a nápis Zeman z hrobu nyní „zdobí“ vrata brněnského divadla Husa na provázku. Divadlo, j…