Piráti a praktiky jak z devadesátek? Vážné obvinění v Praze. Roušky... Miliony pro čínské komunisty, varuje opozičník

14.11.2020 9:38

V městské části Praha 3 se opět přiostřuje boj, koalice TOP 09, Pirátů a Zelených se ocitá pod tlakem od opozice. Právník Tomáš Sunegha, zastupitel Prahy 3 za koalici Pro Prahu 3 - ODS, KDU-ČSL, Svobodní) v komentáři pro PL.cz připomíná neblahé politické praktiky a kontroverze místostarosty Prahy 3 Štěpána Štrébla (Piráti). „Devadesátky se vracejí,“ popisuje, jak se Štrébl namísto práce na radnici stará o byznys s rouškami a respirátory ve společnostech, v nichž je jednatelem. Miliony korun českých daňových poplatníků prý plynuly prostřednictvím Štrébla čínským komunistům.

Piráti a praktiky jak z devadesátek? Vážné obvinění v Praze. Roušky... Miliony pro čínské komunisty, varuje opozičník
Foto: mmkv.cz
Popisek: Budova radnice Prahy 3

Pirátský místostarosta Štrébl se řadí mezi politiky, kteří při událostech, jako jsou změny v českém resortu zdravotnictví či volby v USA, spoléhají na mediální překrytí svých vlastních afér. „Zalezou do ulity, nereagují na podnět. Jejich  aktuální političtí druzi a souputníci nic nekomentují. Jde sice o osvědčenou taktiku, ale ne vždy efektivní,“ píše Sunegha ve svém komentáři.

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13086 lidí

„Jsou věci, které trvají, jsou věci,  které je vhodné připomínat stále. Jsou i záležitosti, které se připomínají samy již třeba tím, že páchnou postaru, zatuchlinou dávno známou ze špatných časů. Lidská paměť na pachy je jedna z nejhlubších,“ pokračuje radní Sunegha.

A v Praze 3 to zase pěkně „smrdí“. „Opět u nás máme smradlavou ukázku, jak zde funguje politické souručenství, co všechno  spoluvůlí vládnoucích prochází, a že od tolerance a kompromisu k ignoranci a výsměchu není v Praze 3 daleko,“ upozorňuje opoziční zastupitel.

Doba je taková, že zvolen může být i ten, kdo s místem, kde je volen, nemá ani osobně, ani historicky, ani profesně  nic společného – a je zvolen jen proto, že je na příslušné kandidátní listině. „Volič sice nezná, neví, koho volí. Volí změnu, volí lepší časy; a tu najednou, hle – nově vyvstává to, proti čemu hlasoval,“ konstatuje Sunegha.

Dokladem tvrzeného je politická kariéra pana Štěpána Štrébla. „Počátkem roku 2018 se přihlásil  k trvalému pobytu v Praze 3 na Žižkově, a v prosinci byl již místostarostou městské části. „Stalo se tak za jednoznačného přispění  místní TOP 09, STANu a Zelených, tedy stran, které ve volební kampani zdůrazňovaly místní znalosti a někteří i patriotismus,“ připomíná Sunegha.

Štrébl se následně ujal, jako místostarosta městské části, řízení místního školství. „Asi aby mu v radě MČ nebylo smutno, byla hned do téže rady svolena i jeho  dlouhodobá přítelkyně slečna Kratochvílová. Nejsem na školství odborníkem, ale ti, kteří v něm pracují celý život, kradmo i nekradmo hovoří o následných neblahých pirátských praktikách,“ poukazuje Sunegha na neodbornost, vyhazovy, nabírání, změny, akce a chaos... a tak dále. 

Výsledkem je, že pro místního člena TOP 09 a zastupitele pana Michala Vronského byla letos nově vytvořena plně placená funkce předsedy výboru pro výchovu a vzdělání. Školství v Praze 3 hnedle získalo druhou hlavu a na radnici  je zaměstnán další politik. „Je spravedlivé uvést, že pan Vronský na Žižkově žije dlouho a místní  politice se fakticky věnuje daleko delší dobu než pan  Štrébl,“ podotýká opoziční zastupitel.

Některé místní školy jsou v důsledku toho v havarijním stavu. „Pro předchozí turbulentní změny, názory odborníků a koneckonců i s přihlédnutím k nejnovějšímu zavedení podvojného řízení školství radnicí Prahy 3, lze zřejmě konstatovat, že zdejší školy nebudou v nejlepší kondici. Asi je žádoucí, aby pan Štrébl napnul své síly, když už mu bylo pracovně uleveno, na nápravu chyb a průšvihů resortu, kterého se zmocnil. Názor, že se tak nadále neděje, není  výjímečný. I proto, že část mateřské školky, která se nachází v Jeseniově ulici, je uzavřena statikem kvůli havarijnímu stavu,“ zdůrazňuje dále Sunegha.

Důvodem může být ale i fakt, že Štrébl nemá na práci pro radnici čas. Svůj čas, podle radního, věnuje obchodní činnosti ve společnostech, v nichž je jednatelem. „Tyto společností sídlí  v Karlových Varech, kde pan Štrébl možná bydlel, než se na Žižkov přihlásil. V těchto společnostech je aktivní i matka pana Štrébla a dle jeho vyjádření je vedle pana Štrébla i spolumajtelkou. Ovšem toto tvrzení pochází od pana Štrébla a není nijak veřejně ověřitelné. U ‚transparentního‘ piráta jde tak o tvrzení naprosto netransparentní,“ přibližuje Sunegha.

Avšak ověřitelné je to, že obchody se týkají roušek a respirátorů, a to od letošního roku. „V registru smluv je u společnosti, která má ve svém názvu „Strebl“ a kde působí pan Štrébl jako jednatel a kde je pravděpodobně jeho matka prokuristkou, je uvedeno, jakým státním a obecním institucím a za kolik bylo roušek a respirátorů dodáno,“ popisuje Sunegha, s tím, že jde o miliony korun.

Ochranné pomůcky byly dodány mj. Jihomoravskému kraji, a též i Městské policii v Praze, jejímž vrchním velitelem je pan Hřib z České pirátské strany, tedy z téže politické strany jako pan Štrébl. „Prodané (nakoupené) zboží zřejmě pochází z Číny, přesněji z Čínské lidové republiky, tedy z Číny často označované jako ‚komunistická‘,“ píše opoziční zastupitel.

Anketa

Bude Petr Fiala po volbách premiérem?

14%
86%
hlasovalo: 62994 lidí
„Není složité dovodit, že peníze českých daňových poplatníků v řádech milionů korun plynou – prostřednictvím pana Štrébla – čínským komunistům. Na podnikání pana Štrébla je několik skvrnek, co se slily v kaňku, a již nyní je na jeho obchodní aktivitě docela nechutný flek,“ konstatuje Sunegha. Zmiňuje, že sídlo  společností, kde Štrébl  působí, je v Karlových Varech, a on sám je přitom „vrchním pirátem“ a místostarostou v Praze 3, kde má zaregistrován trvalý pobyt.

Podnikání na úkor práce na radnici. „V podnikání se mu zřejmě daří. Zda se mu daří na radnici, kde se v radě městské části kromě něj stačili za dva roky vystřídat snad všichni zde zvolení piráti, kde došlo i k exkomunikaci členky Pirátské strany (po konfliktu s panem Štréblem) a kde jím řízený resort je dle zkušených v oboru v neutěšeném stavu, posuzují vedle radniční opozice i jeho koaliční partneři. Jsou spokojeni, protože kdyby spokojeni nebyli, budou se chovat jinak. T09 09, STAN a Zelení  se nevyjadřují. Jejich věc,“ poznamenává.

Odpovědi na otázky, třeba: Proč je sídlo společností v Karlových Varech, a ne v Praze 3; proč pan Štrébl je jednatelem dvou obchodních společností s ručením omezeným a ředitelem společnosti akciové, přičemž nikde není uveden jako majitel, neboť společnosti s ručením omezeným vlastní akciová společnost bez uvedení jmen akcionářů – tyto otázky jsou tak nezodpovězeny.

„Nabízí se odpověď, že tomu tak může být proto, že o dividendách rozhoduje valná hromada akcionářů, kteří se na ni dostaví. Kdo ví, kdo  přijde?“ dodává Sunegha.

A je tu také další otázka – k celému vedení radnice Prahy 3: „Proč Rada městské části  Praha 3 v době, kdy pan Štrébl již zřejmě již vyvíjel své rouškové aktivity, veřejně usilovala o zajištění ochrany čínského disidenta Simona Chenga (údajného přítele pana Štrébla), při jeho letní návštěvě v ČR, kam měl přijet besedovat o lidských právech? Nebylo to proto, aby událost návštěvy čínského  disidenta v Praze odvedla pozornost od obchodů s čínskými komunisty?“ ptá se opoziční zastupitel Prahy 3.

Na posledním jednání zastupitelstva Prahy 3, v říjnu, trefně  připomněl zastupitel-člen ODS Alexander Bellu, že kdyby se jako pan Štrébl choval on, tak by to ze strany radnice jistě nezůstalo bez povšimnutí.

„V souvislosti s odchodem bývalého ministra zdravotnictví profesora Prymuly bylo opakovaně v médiích zmiňováno, že ‚devadesátky se vracejí‘. Působení pana Štrébla na radnici Prahy 3 a jeho politických partnerů zmíněnému tvrzení nasvědčuje – kdo si to jen přijde pro dividendu?“ uzavírá Sunegha.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…