K zavedení podobného systému voleb, jaký se teď v praxi předvedl ve Spojených státech, je Juchelka skeptický. „Skeptický jsem z důvodu, co například vidíme i teď v USA. Už jenom ta atmosféra, kterou ze Spojených států cítíme, zvyšuje riziko podvodů,“ říká.
Zmínil například riziko, že z voleb se vytratí podstata tajnosti v rámci takzvaného family votingu. „Máme babičku, ke které přijde vnuk a bude se ji snažit přesvědčovat, aby ve své korespondenční volbě zaškrtla něco, co třeba v tu chvíli nechce. Ale nemá v tu chvíli možnost se bránit, pozastavit se nad tím,“ nastínil, co by za volební plentou bylo těžko uskutečnitelné.
„Pro mě je důležité, že ten člověk přijde, zaregistruje se, vezme ty lístky, postaví se za plentu a odvolí. To je absolutně nejčistší varianta přímé a tajné volby, která je nejdemokratičtější, jaká může být, poněvadž ten lístek tam hodí ten člověk, neputuje nikde přes poštu,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak