Plundrování, nevolnictví, zříceniny. Matematik se zahleděl do historie a zhodnotil: Možná bychom se měli připravit na mocné Turecko

24.02.2017 17:20 | Zprávy

Publicista a matematik Marian Kechlibar se na svém webu Kechlibar.net zaměřil na úvahu o tom, že turecká vláda čím dál častěji zasahuje do vnitroněmeckých záležitostí.

Plundrování, nevolnictví, zříceniny. Matematik se zahleděl do historie a zhodnotil: Možná bychom se měli připravit na mocné Turecko
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Kechlibar se úvodem svého textu podíval do historie, kdy si povšiml nadstandardních vztahů mezi oběma zeměmi už začátkem 20. století. Tehdy se obě země, jak zmiňuje, pustily do projektu „dráha Berlín–Bagdád“, jenž velmi dráždil Brity a Rusy. Jak dodává následně, Turecko po boku Německa vstoupilo i do první světové války. 

„Společně bojovali, společně byli poraženi. Jak v Německu, tak v Turecku následovalo období politické nestability. V Turecku se odehrála arménská genocida, která svým ‚úspěchem‘ inspirovala nacisty v pozdější genocidě Židů,“ zkonstatoval Kechlibar. Popisuje pak i situaci po druhé světové válce, kdy bylo Německo poničeno a trpělo nedostatkem pracovních sil. 

„Hodně německých mužů padlo nebo bylo zmrzačeno, takže nebyli schopni zastávat fyzicky namáhavé práce. Na nátlak německých zaměstnavatelů podepsala SRN mezinárodní smlouvu s Tureckem, která umožňovala tureckým občanům ucházet se o práci v Německu. Vznikl eufemismus ‚Gastarbeiter‘ (pracující host). Po pár letech, opět na nátlak německých podniků, byla zrušena klauzule, podle níž se Gastarbeiter měl po dvou letech vrátit zpět do vlasti. Tím se začala vytvářet permanentní komunita, která se ještě posílila, když v roce 1974 začal platit zákon o slučování rodin,“ popsal Kechlibar.

Následně uvedl, že v zemi je hodně Turků, i když nikdo neví pořádně kolik. „Nemálo držitelů tureckých pasů jsou totiž Kurdové, kteří s Turky nechtějí mít mnoho společného. Pak také existuje značné množství potomků ze smíšených rodin a v neposlední řadě do Německa zamířilo i pár desítek až set tisíc balkánských Turků, kteří mají občanství příslušných států (Bulharsko, Řecko, Makedonie),“ poznamenal Kechlibar a dodal i odhady o počtu osob. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

18:00 Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

Organizátoři Prague Pride Festivalu, největší české akce na podporu práv LGBT+ komunity, oznámili za…