Po vydání zajišťovacího příkazu by firmu mohl řídit správce, uvedla Schillerová

08.01.2018 19:52

Po vydání zajišťovacího příkazu by firmu mohl kontrolovat zajišťovací, respektive nucený správce. Na jednání skupiny expertů, v níž byli například ombudsmanka Anna Šabatová či předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová. Skupina doporučila, aby možnost zavedení institutu správce byla podrobně posouzena. Správce by byl alternativou k zajišťovací exekuci, která může fungování těchto firem ohrozit.

Po vydání zajišťovacího příkazu by firmu mohl řídit správce, uvedla Schillerová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí

"Zavedení tohoto institutu považuji za rozumnou alternativu v situacích, kdy správce daně za nynější právní úpravy nemá při realizaci zajišťovacího příkazu jinou možnost, než je exekuce majetku," uvedla Schillerová. Mělo by jít o nezávislého odborníka, nikoliv pracovníka Finanční správy nebo jiné instituce z ministerstva financí. Nezávislý správce by zabránil vyvádění peněz z firmy, aby se nemohla vyhnout svým daňovým povinnostem. Zároveň by umožnil pokračování její činnosti, čímž by se předešlo faktické likvidaci firmy v případech, kdy je po vydání zajišťovacího příkazu okamžitě provedena exekuce.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Finanční správa v poslední době čelila kritice, že příkazy zneužívá.

Institut zajišťovacího příkazu má v českém daňovém řádu jednoznačné opodstatnění, zejména coby záchranná brzda proti daňovým podvodům, zejména na DPH, shodla se skupina. Zajišťovací příkaz nemá být podle ní trestem, ale prostředkem pro výběr daní v situaci, kdy jiné nemohou být účinné.

Nedávná úprava a zpřesnění metodiky Finanční správy týkající se vydávání zajišťovacích příkazů představují podle závěrů skupiny krok správným směrem a přispěly k tomu, aby tento nástroj byl uplatňován pouze v nezbytně nutných případech závažných podvodů či tzv. schránkových firem.

V posledních měsících se problematika příkazů dotkla například opavské společností FAU. Finanční správa čelila podezření, že firmu chtěla účelově zlikvidovat a že jednala na pokyn tehdejšího minitra financí a současného premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten to popřel, stejně jako generální ředitel finanční správy Martin Janeček. V září pak Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech. Celní úřad podle něj neměl důvod pro tak masivní zajištění.

Šabatová před měsícem oznámila, že zatím nezjistila, že by finanční správa plošně využívala nebo zneužívala zajišťovací příkazy. Její šetření ale nevyloučilo individuální pochybení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…