Podívali jsme se na pořad, který tvrdí, že Vladimir Putin má nakradené miliardy

04.02.2016 11:04 | Zprávy

Film se snažil zmapovat otázku osobního bohatství ruského prezidenta Vladimira Putina. Výsledek posledního investigativního snažení BBC vzbuzuje ale spíš rozpaky. Pro ParlamentníListy.cz film recenzovala Veronika Sušová-Salminen.

Podívali jsme se na pořad, který tvrdí, že Vladimir Putin má nakradené miliardy
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Celý dokument BBC je ke zhlédnutí ZDE

Řekněme si hned na začátku, že samotný úkol reportáže znamenal pohybovat se na tenkém ledě dohadů, stavět na svědectvích lidí, kteří především v 90. letech byli součástí ne zrovna legálního budování ruského kapitalismu, a konečně také na názorech americké vlády a jejích tajných služeb. Polemizovat s informacemi na tenkém ledě, znamená vydat se na ještě tenčí led.

Palác, jachta a hodinky

Konkrétní informace, které dokument zveřejnil, nebyly ve skutečnosti ničím zcela novým. O pohádkovém černomořském paláci za miliardu dolarů, který si Putin měl údajně z nakradených peněz utajeně postavit, se vůbec nespekulovalo poprvé. Ani informace o Putinově kolekci drahých hodinek, jachtě od Abramoviče či o skupině miliardářů v blízkosti Kremlu nejsou nové a překvapující. Novinkou není ani to, že Vladimir Putin pracuje s relativně uzavřenou skupinou lidí, které si přivedl z Petrohradu do Kremlu a kteří na tom nejsou dnes finančně vůbec špatně. Prostě řečeno, dokument vlastně nic nového nepřinesl – jen shrnul už známé v novém obalu a v podání reportéra, který není specialista na ruskou politiku.

Pořad tak nepřekvapivě nebyl ani originální investigací, ale zcela očividně obsahově stavěl na knize (publikované 2014) americké autorky Karen Dawishové Putinova kleptokracie (Putin’s Cleptocracy. Who Owns Russia?). Dawishová je také jediná západní odbornice, která v celém půlhodinovém pořadu několikrát vystoupila, a celý pořad v podstatě shrnoval její teze a materiál, který ke knize shromáždila.

Systém jednoho muže

Dokument BBC reprodukoval ten hlavní ppznatek, že putinský systém je postavený na obrovské korupční mašinérii, ze které profituje na prvním místě Vladimir Putin. Ostatně, vyprávění reportáže je postavené na velmi personalistickém pohledu, který celou látku divákovi „stravitelně“ zjednodušil do takové jednohubky. Systém nemusí být nijak složitě a kontextuálně vysvětlován, systém je jeden člověk – Putin. Z dokumentu sice moc není jasné, jak konkrétně „systém Putin“ vnitřně funguje, ale divák se stále dozvídá, že je Putin podle názoru americké vlády „zkorumpovaný“. Není ani jasné, jestli jde vlastně o sofistikovaný model off-shorových převodů, nebo o jakousi verzi středověkého placení poplatků (tribut) Putinovi jako „všemocnému vládci“ Ruska. V dokumentu se mluví dost neuspořádaně o obojím s tím, že Putin jako bývalý ředitel FSB ví, jak schovat stopy (takže důkazy vlastně tak nějak chybí).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Popřeli zákony Beneše, Dubčeka i Havla. Poslední tečka za šlendriánem Foltýna a „stratkomu“

4:44 Popřeli zákony Beneše, Dubčeka i Havla. Poslední tečka za šlendriánem Foltýna a „stratkomu“

„Dnešní propaganda vůbec nechápe historické souvislosti. Ostatně, ať si propagandisté přečtou knihu …