Podléháte tlaku médií. A já chystám stížnost. V ČT se do sebe ostře pustily šéfka Soudcovské unie a Válková

19.10.2014 13:23

V souvislosti s tragédií ve Žďáru nad Sázavou si ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), ale i další osobnosti, kladou otázku, zda bylo na místě propustit psychicky nemocnou z ústavního ošetřování. Stejnou otázku si nahlas kladla i ministryně spravedlnosti Helena Válková a za to si vysloužila kritiku prezidentky Soudcovské unie ČR Daniely Zemanové. Obě dámy se do sebe zostra pustily po poledni v České televizi.

Podléháte tlaku médií. A já chystám stížnost. V ČT se do sebe ostře pustily šéfka Soudcovské unie a Válková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková
reklama

V tomto týdnu Českem otřásla tragédie ve Žďáru nad Sázavou, kde duševně narušená žena ubodala šestnáctiletého studenta. Mnozí lidé si kladou otázku, proč byla žena propuštěna z ústavní léčby. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) připustila, že soud mohl pochybit. Proti takové narážce se ohradili sami soudci. V nedělních Otázkách Václava Moravce proti sobě zasedly právě paní ministryně a nová prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová.

Není rozhodování soudů spíše formálním aktem?

„Podle toho, co jsem nastudovala, že ten soud probíhal velmi rychle, když překvalifikoval ústavní léčení na ambulantní léčení,“ podotkla ministryně na adresu Okresního soudu v Opavě. Má prý k dispozici i spis jiné soudkyně, která prý v obdobném případě postupovala obezřetněji. Podobnou rozdílnost považuje Válková za nevhodnou, podle jejího názoru by se to mělo ujednotit. V tuto chvíli prý šéfka resortu prověří desítky podobných případů, aby se nakonec rozhodla, jak se zachová právě ve žďárské kauze. Bude přitom mít na mysli i dobrou pověst justice.

Válková si posteskla také nad tím, že v Česku schází legislativa upravující zacházení s osobami, které nejsou nepodobné útočníci ze Žďáru. Na to prý upozorňovala ještě v roli expertky, když ministryní nebyla. „Je třeba okamžitě zlepšit ochrannou ambulantní péči. Na žďárském případu vidíme, že vůbec nevíme, jak ambulantní léčba probíhala. Já si kladu otázku, kdo tedy udělal chybu, ale ne proto, abych ho potrestala,“ podotkla ministryně. Tuto otázku si klade, aby systém zlepšila.

„Jsem si vědoma toho, že po bitvě je každý generál,“ pokračovala. Pokud se ale zjistí, že se většina podobných případů rozhoduje spíše formálně, pak bude třeba to změnit. Ministryně zvažuje podání stížnosti na porušení zákona k Nejvyššímu soudu. „Zadala jsem její přípravu,“ prozradila. Nejvyšší soud by měl posoudit, jestli opavský soud shromáždil dostatek důkazů pro kvalifikované rozhodnutí.

O porušení zákona nepadlo ani slovo

Následně do debaty vstoupila Zemanová, která zdůraznila, že každý soudce je v rozhodování vázán zákonem. „Pokud jsem dobře poslouchala, tak paní ministryně nezmínila, že by byl problematicky vyložen nějaký zákon. Samozřejmě každá právní úprava lze zlepšit, ale to je spíše úkolem zákonodárné moci,“ podotkla prezidentka. „Paní ministryně podlehla tlaku médií, která vyžadovala odpověď, zda soudce postupoval dobře, či ne. My jako soudci se domníváme, že paní ministryně jako představitelka výkonné moci nemůže hodnotit rozhodování soudů,“ zdůraznila.

Zároveň připustila, že stížnost pro porušení zákona ministryně nepochybně podat může. To jí zákon dovoluje.

A co kauza pana Sváčka

V tu chvíli se ale ozval moderátor Moravec: „A proč Soudcovská unie dnes pálí na paní ministryni, když jí dříve nevadilo, že soudce Jan Sváček dělával také poradce prezidenta republiky, čímž přeskakoval mezi oběma mocemi?“ „To by nebylo správné, ale já nevím, jestli tomu tak bylo, nebo nebylo, takže se k tomu nemohu vyjádřit,“ zareagovala Zemanová.

„Ty argumenty jsou jasné, pan Jan Sváček byl předsedou Městského soudu v Praze a současně byl poradcem prezidenta republiky,“ zopakoval Moravec. A Zemanová zopakovala, že se unie touto otázkou nezabývala. Ale samo o sobě, že je uveden jako poradce, bych neviděla jako problematické,“ uvedla.

Investice za miliardu

V závěru debaty mezi dámami došlo i na téma výstavby nové budovy Krajského soudu v Ústí nad Labem. Řadu lidí totiž děsí příklad nové soudní budovy v Brně, která se výrazně prodražila. V Ústí se počítá s náklady ve výši až 1,1 miliardy korun. Systém je dnes nastaven tak, že ekonomické rozhodnutí o stavbě leží na bedrech předsedů. Není na místě to změnit?

„Ano, myslím, že by tato systémová změna přispěla k uklidnění předsedů soudů, protože by se mohli více soustředit na svou soudcovskou práci,“ podotkla Válková. Nemuseli by prý rozhodovat v podstatě neodborně za pomoci jednoho či dvou lidí. „V tomto velmi vítám názor paní ministryně,“ zareagovala Zemanová. „Já jsem v tom areálu byla a tam je to opravdu šílené, skoro se tam nedá soudit,“ podotkla k situaci v Ústí Válková.

Ministryně prý čekala na výsledky uložených auditů v této věci a teď prý přichází čas uzavřít účet a vyvodit z něj např. i personální odpovědnost na úrovni náměstků ministryně. Ve studiu padlo jméno ekonomického náměstka Pavla Kasíka. Je však třeba přihlédnout i k tomu, že se personální struktura ministerstva bude měnit v souvislosti s přijetím nového služebního zákona. V tuto chvíli nechtěla být Válková konkrétnější v tom, co to přesně bude znamenat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Fakáč“ Zahradilovi. Pavel Novotný tahá ven špínu z ODS. Padla jména: Černochová, Benda... Prý panuje strach

6:16 „Fakáč“ Zahradilovi. Pavel Novotný tahá ven špínu z ODS. Padla jména: Černochová, Benda... Prý panuje strach

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) přijal pozvání na 59. rozhovor ze Šalamounky vysílaný na fac…