Pohrozit Čechům vyloučením z Evropské unie, když nepřijmou kvóty, udeřilo z OSN

22.9.2015 3:21 odp.

Dnes probíhá mimořádný summit EU, na kterém se sešli ministři vnitra jednotlivých členských zemí. Jeho cílem je přijít s řešením migrační krize, které bude přijatelné pro všechny zúčastněné. Z mnoha stran se přitom ozývají rady a názory, jak toho dosáhnout. Jedna z nejradikálnějších přišla z úst zvláštního úředníka pro migraci pro OSN Petera Sutherlanda. Informuje The Guardian.

Pohrozit Čechům vyloučením z Evropské unie, když nepřijmou kvóty, udeřilo z OSN
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Odborníci naléhají na evropské lídry, aby přestali stavět další překážky a handrkovat se nad kvótami a místo toho přišli se společnou odpovědí, jak poskytnout uprchlíkům řádnou ochranu. Představitelé Amnesty International a organizace OSN pro uprchlíky dnešní setkání označili za „kritické“.

„Selhání nepřichází v úvahu. Lídři EU se musí shodnout na organizované a soucitné odpovědi na příchod uprchlíků a žadatelů o azyl. Některá řešení jsou již připravená, chybí však politická vůle a vedení, které by je prosadily,“ řekl ředitel evropské pobočky Amnesty International John Dalhuisen.

„Zatímco se nepodařilo přijít se společným řešením, byli jsme svědky toho, jak to jde s tisíci uprchlíky a žadateli o azyl od desíti k pěti, aniž bychom se postarali o jejich základní potřeby. Tohle není zvládání migrace, tohle je eroze lidskosti,“ dodal Dalhuisen.

Více informací zde

Velmi ostře se k celé situaci vyjádřil zvláštní úředník OSN pro migraci Peter Sutherland. Ten v několika příspěvcích na svém Twitteru naznačil, že by EU měla pohrozit vyloučením z Unie těm zemím, které nebudou s předloženým řešením souhlasit. Tedy například České republice, která nesouhlasí kategoricky.

„První věc, kterou by nyní měla EU udělat, je pomoci nárazníkovým státům jako Libanon, Turecko a Jordánsko tím, že přesídlí uprchlíky. Za druhé by měla důrazně připomenout ministerským předsedům, že členství v EU je podmíněno společnými hodnotami a vnitřní solidaritou. A ty společné hodnoty diktují, že uprchlíkům má být poskytnut azyl, namísto uvítání ostnatým drátem a slzným plynem,“ napsal Sutherland.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière se po příletu do Bruselu vyjádřil, že očekává složitá vyjednávání. „Bude to tvrdé setkání. Nejsem si jist, zda dosáhneme výsledku. Budeme tvrdě pracovat a myslím, že je nepřijatelné, aby Evropa vyslala do světa vzkaz, že není žádné možné řešení. Takže jsem nakonec optimista, ale ještě se nic neudělalo.“

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

4:44 „Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

„Myslím si, že máme asi nejhorší vládu v našich dějinách. Ale je to naše vina, že jsme je zvolili,“ …