Pojďme ty zombie konečně pohřbít! Posselt chce zatočit s dekrety

19.05.2013 14:11 | Zprávy

Bernd Posselt, předseda sudetských Němců, dnes na 64. sudetoněmeckém sjezdu v Augsburgu označil Benešovy dekrety za zombie, které se vynoří znenadání a straší českou společnost. Požádal proto Čechy, aby je s Němci společně pohřbili.

Pojďme ty zombie konečně pohřbít! Posselt chce zatočit s dekrety
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bernd Posselt

Bavorský premiér Horst Seehofer, který dnes převzal sudetoněmeckou Evropskou cenu Karla IV., zase odsoudil vyhánění a stejně jako ostatní řečníci na srazu ocenil premiéra Petra Nečase za jeho příspěvek k narovnání politických vztahů s Bavorskem. Dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě přišli sudetští Němci po druhé světové válce v Československu o občanství a majetek a následně byli podle mezinárodních dohod vysídleni, patřily v minulosti k hlavním terčům kritiky příslušníků někdejší německé menšiny v Československu na jejich každoročních sjezdech. Posselt účastníky toho letošního ujistil, že pro sudetské Němce jsou dekrety stále důležitým tématem.

Německá karta během prezidentských voleb

"Jsou něco jako zombie. Ať už chceme, nebo ne, vynoří se a šíří strach a děs. Viděli jsme to teď při českých prezidentských volbách," připomněl Posselt vášnivou debatu o poválečné minulosti během kampaně před druhým kolem prezidentských voleb v Česku. Zombie podle něj ale patří na hřbitov. "Milí čeští přátelé, pohřběme společně a definitivně toto zombie," vyzval českou stranu, která trvá na nedotknutelnosti prezidentských výnosů. K nedávné prezidentské kampani v Česku se před Posseltem vrátil i další předák sudetských Němců Franz Pany.

"Také mě vyděsilo, že v české prezidentské kampani byla opět bezostyšně vytažena antiněmecká karta. Bohužel, prezident na Hradčanech nerozpoznal, že jeho argumentace byla už dobou překonána," kritizoval Pany Miloše Zemana. Ten se v kampani ostře vymezil vůči svému protikandidátovi, ministru zahraničí Karlu Schwarzenberovi, který odsoudil přístup poválečného československého vedení v čele s tehdejším prezidentem Edvardem Benešem k německé menšině.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: ane, čtk

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…