Pokračujte v nepřátelství k Rusku a Číně a zle dopadneme. Radim Fiala zdrtil vládu. Roky 1938 a 1968 jako výstraha

12.01.2022 20:54

Kabinet premiéra Petra Fialy žádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Samotnému hlasování předcházejí dlouhá a kritická vystoupení opozičních poslanců. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala ve svém projevu kritizoval programové prohlášení vlády, je plné obecných hesel a nenabízí řešení. „Naše země není v dobré kondici,“ uvedl a nastolil klíčová témata v domácí i zahraniční politice. Hovořil o posílení vztahu v rámci V4 a varoval před nepřátelskou politikou s Čínou a Ruskem.

Pokračujte v nepřátelství k Rusku a Číně a zle dopadneme. Radim Fiala zdrtil vládu. Roky 1938 a 1968 jako výstraha
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Radim Fiala a předseda SPD Tomio Okamura

„Smyslem existence vlády je problémy řešit, nikoliv o nich hovořit,“ vzkázal úvodem poslanec směrem k vládě s tím, že k jejich řešení by měla mít konkrétní návrhy a postupy, což se dosud nestalo.

„Zatím byla deklarována, a to v programovém prohlášení, jen obecná hesla a emotivní vystoupení o tom, kdo za všechno může, a především varování, komu občané nemají naslouchat,“ pokračoval Fiala.

„Naše země rozhodně není v dobré kondici. A vyžaduje odvážnou a razantní změnu. V domácí a zahraniční politice pro řešení jejích problémů,“ zdůraznil od řečnického pultíku.

Následně zkonkretizoval, jaké problémy to přesně jsou a jaká by mohla být jejich správná řešení. Jako první zmínil, že se Česká republika ocitá v zásadní bezpečnostní krizi. „Tato krize zvyšuje riziko konfliktů a destabilizace včetně konfliktů a destabilizace v Evropě. Zájmy a strany těchto konfliktů se kříží a protínají i uvnitř struktur, které mají naší zemi poskytovat strategickou stabilitu.

Politika vůči Číně a Rusku nesmí být nepřítelská

Ve spolupráci s Tureckem, ale i s podporou Německa sílí mocenská role Ruska na Balkáně, Středozemí, prostoru bývalého Sovětského svazu i ve východní Evropě. Je nutné otevřeně říct, že snaha o trvalé zatlačování Ruska je u konce. Pokud nechceme válku, na kterou Západ není připraven.“

Připomněl, že v celém světě, ať se nám to líbí, nebo ne, roste význam Číny: „Během několika let to bude ekonomická jednička světa a nikdo nebude zpochybňovat, že Tchaj-wan je její součástí,“ dodal Fiala.

„Pokud budeme pokračovat v naivní politice nepřátelství s Čínou a Ruskem, špatně dopadneme. Pokud doufáme, že se o naši bezpečnost postarají jiní, můžeme se dočkat nemilého překvapení. Třeba takového jako v roce 1938 nebo v roce 1968,“ upozornil poslanec SPD.

Vyzdvihl posílení Visegrádské čtyřky

Je nutné posílit vztahy s našimi sousedy, a to hlavně se zeměmi Visegrádské čtyřky. Hranice a zájmy Polska, Maďarska a Slovenska jsou také českými hranicemi a českými zájmy. Naše obranná a bezpečnostní politika v této souvislosti potřebuje novou koncepci celé země. V tom se s vládou pětikoalice naprosto rozcházíme. Nepřátelské vystupování vůči Polsku či Maďarsku je něco, s čím se nemůžeme ztotožnit,“ uvedl.

Varoval před diktátem z Bruselu a nesmyslným Green Dealem

„Naše země řeší vážné ekonomické problémy se zdražováním a vysokým zadlužováním. Příčin těchto problémů je několik, především zkrachovalá energetická politika Evropské unie. Proč se na nás valí nesmysly spojené s Green Dealem a dalšími ekonomicko-sociálními nápady? Evropská unie je v rukou nebezpečných ideologů,“ upozornil.

„Ve jménu údajné klimatické záchrany světa máme obětovat svoji kulturu, životní úroveň a svobodu. Je v plném zájmu naší země se tomu postavit po vzoru Polska a Maďarska a deklarovat nadřazení zájmů a zákonů naší země normám Evropské unie,“ doplnil.

Průběh krize s nákazou covidem-19 je nutné řešit i s ohledem na svobodu a práva lidí

Radim Fiala odmítl povinné očkování, které vláda prosazuje, a kritizoval podle něj protiústavní zákaz vstupu lidí bez očkování do veřejných prostor. „Ti lidé nic neukradli. Nikoho neohrozili. Nikoho nezabili. Nic neudělali. A pokud se prokáže, že jsou zdraví, tak jim v tom podle mého názoru zabraňujete protiústavně. To jsou věci, pro které této vládě nemůžeme dát důvěru,“ konstatoval s tím, že vláda jen slepě spoléhá na struktury Evropské unie. V programovém prohlášení chybí jasné ujištění, že práva a svoboda lidí bude jasně stát nad farmaceutickým byznysem.

„Ani já, ani poslanecký klub SPD této vládě nemůžeme dát důvěru. Budeme hlasovat proti návrhu na důvěru vládě,“ zopakoval na závěr.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další problém v Německu. Málo peněz zdravotnicím. Tak si to nenechaly líbit

13:31 Další problém v Německu. Málo peněz zdravotnicím. Tak si to nenechaly líbit

Sociální situace je v Německu čím dál více napjatější. Protesty se začínají objevovat už i v malých …