Policii věří polovina lidí, ukázal průzkum

16.03.2012 14:34

Podle průzkumu agentury STEM mají české i mezinárodní bezpečnostní instituce poměrně velkou důvěru občanů. Armádě věří dokonce 60 procent lidí, policii polovina. Městské policii o něco méně.

Policii věří polovina lidí, ukázal průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestní pochod policejních složek v Praze

Vysokou důvěru (nad 60 procent) má česká armáda, zhruba padesátiprocentní důvěru si udržuje Policie ČR a o něco níže se pohybuje důvěra v obecní či městskou policii. Důvěra v NATO kolísá kolem hranice 55 procent již od doby našeho vstupu do Aliance. Vysoko, nad 70 procenty, se udržuje důvěra občanů v Interpol.

Pro policii bylo obtížné získat si důvěru

Armáda si důvěru občanů získávala postupně v průběhu druhé poloviny 90. let. Ke konci roku 2000 jí důvěřovaly necelé dvě třetiny lidí a tuto míru důvěry si v podstatěˇ, i přes občasné výkyvy, zachovala až do současnosti. Od roku 2006 docházelo k postupnému poklesu důvěry, který se zastavil v roce 2008. Poté opět stoupal.

Celý průzkum ZDE

Policie se k důvěryhodnosti propracovávala ještě obtížněji než armáda. První vzestup v době pořádání velkých mezinárodních akcí u nás byl jen přechodný. Trvalejší se odehrál v letech 2007-2010. Po loňském mírném poklesu se nyní důvěra opět vyhoupla těsně nad 50 procent.

Interpolu dlouhodobě důvěřují zhruba tři čtvrtiny českých občanů. Jak ukazuje následující graf, i důvěra občanů v NATO je velice stabilní a dlouhodobě se udržuje na nadpoloviční hladině. Rekordní důvěra v mezinárodní bezpečnostní organizace, kterou jsme zaznamenali v únoru 2009, velice pravděpodobně souvisela s naším předsednictvím Evropské unii.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…