Politici ve škole četli Jiráska a teď jdou „proti všem“, říká kníže. Svět nad tím prý kroutí hlavou

24.12.2012 13:46

Zahraniční politici se na dění v naší zemi koukají s překvapením a údivem. Někteří se nad tím baví, jiní jsou zklamaní, ale nikdo nechápe, jak se pozitivní polistopadový vývoj mohl takto zvrtnout, říká ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Sám si jejich chování vysvětluje špatným vlivem školní četby.

Politici ve škole četli Jiráska a teď jdou „proti všem“, říká kníže.  Svět nad tím prý kroutí hlavou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg diskutoval s předními českými vědci.Tématem byla vzájemná důvěra vědců a českého státu

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zveřejnil další ze svých předvolebních klipů, ve kterých si povídá se Zdeňkem Svěrákem. Ten se jej v úvodu ptá na jazykovou vybavenost, načež Schwarzenberg mírní jeho nadšením neboť prý zná mnohem méně jazyků, než například jeho otec.

Zvládne se prý domluvit česky, anglicky a německy, francouzsky si přečte noviny, a kdysi uměl i rusky, ale tento jazyk zapomněl. Díky svému jazykovému vybavení a diplomatickým zkušenostem se může dozvědět i to, jak dnes vidí zahraniční diplomaté Českou republiku. A není to prý příliš lichotivé.

„Především se diví, co se tady děje. Někteří, protože nás mají rádi, se diví s úsměvem. Ale jiní jsou zklamaní. Zklamáni jsou prý zejména z toho, jak se pozitivní vývoj v ČR zvrtl. „Sametová revoluce, Havel, pokojné rozdělení, to bylo dobré, ale pak se zvrtlo,“ vypráví ministr zahraničí. Projevila se prý korupce a tunelování.

Projevuje se to prý například i ve vztahu k Evropské unii. Ten Schwarzenberg popsal  literárním přirovnáním: „Několik generací našich politiků mělo ve škole jako povinnou četbu Jiráskovo „Proti všem“. A projevuje se to i na jejich politice,“ říká předseda TOP 09. Nepochopili prý, že jsme obklopeni Evropskou unií a nejlepší pro nás je této zkušenosti využít.  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…