Pomník vlasovcům? Žáček hájí nápad Novotného: Nebýt jich, s Prahou by to dopadlo hodně špatně

29.11.2019 18:18

Jeden z demonstrujících studentů listopadu 1989, zakladatel Ústavu pro studium totalitních režimů, historik a dnes poslanec v barvách ODS Pavel Žáček sleduje ruský křik kvůli záměru starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) postavit pomník vlasovcům. Historik a poslanec má za to, že jsme svobodná země, můžeme postavit pomník, komu chceme a nemusíme přitom brát ohled na dnešní ruský propagandistický výklad dějin.

Pomník vlasovcům? Žáček hájí nápad Novotného: Nebýt jich, s Prahou by to dopadlo hodně špatně
Foto: Archiv P. Žáčka
Popisek: Pavel Žáček

Vlasovci byli sovětští vojáci, kteří po zkušenostech s hrůzovládou J. V. Stalina v Sovětském svazu přebíhali k nepříteli a v řadách nacistů bojovali proti Sovětům. Notnou měrou přispěli např. k osvobození Prahy. Žáček zdůraznil, že bez pomoci vlasovců by nacisté ještě stačili utopit Pražské povstání v krvi. „Prahu by čekala malá verze Varšavy,“ uvedl Žáček s odkazem na to, že nacisté v podstatě srovnali polské hlavní město se zemí.

Podle Žáčka už vlasovci v Česku pomníky mají. Vedle pomníků spojeneckých vojáků na našem území najdeme i pomníky příslušníků SS. „Proč by neměli mít připomínku mrtví zachránci Prahy?“ ptal se ve vysílání internetové televize DVTV v rozhovoru s Martinem Veselovským.

Neměli bychom prý zapomínat na to, že mnozí sovětští vojáci měli v sovětských lágrech celé rodiny a v jistých okamžicích během války uvažovali, kdo je pro ně horší nepřítel – zda nacisté nebo Stalinovi lidé. Na východní frontě se odehrávala válka mezi dvěma totalitními režimy.

Jenže tyto věci dnes ruská strana neříká a jen historii využívá k utváření dnešní podoby světa. Pokud tedy někdo provokuje, tak to podle Žáčka není Pavel Novotný s nápadem postavit vlasovcům pomník, ale Rusové.

Pavel Novotný, DiS.

  • Největší miláček čtenářů nejnedůvěryhodnějšího webu v Evropě
  • starosta městské části

Žáček nepochybuje, že jak nacisté, tak Sověti páchali na východní frontě zvěrstva, obě strany se dopouštěly válečných zločinů a konkrétně z hlediska Pražanů není snadné vlasovce jen tak odsoudit, jak to dnes dělá ruská strana. „My máme právo na vlastní pohled na dějiny,“ zdůraznil Žáček a znovu zopakoval, že nebýt vlasovců, s Prahou by to dopadlo hodně špatně.

„Proč máme přistupovat na ruský pohled na dějiny, když dnes víme, že to je pohled, který Putinova administrativa utilitárně využívá. Dneska se historie opět stala součástí zahraniční politiky Ruské federace. Proč bychom na to měli naskakovat? Proč bychom měli říkat, že souhlasíme s jediným pohledem na druhou světovou válku, a to je ten sovětský nebo postsovětský pohled?“ kroutil hlavou Žáček.

Když nás Sověti osvobodili, také nám nepřinesli jen konec války, ale také komunistickou totalitu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Metropole fetu. Hřib tvrdí, že to je v pořádku? Ani omylem. Drsné drogové VIDEO z Prahy

6:25 Metropole fetu. Hřib tvrdí, že to je v pořádku? Ani omylem. Drsné drogové VIDEO z Prahy

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) míní, že v metropoli nejsou s drogami „žádné problémy“. Ve sku…