Postavme se Putinovi! Ani Kennedy a Reagan se nebáli. Rusko a jeho spojence sjednocuje jen nenávist, burcoval Garry Kasparov

21.04.2016 9:02

„Neříkejte mi, že konfrontovat Putina je příliš riskantní nebo že je moc silný. Vždyť Truman se také dokázal postavit Stalinovi, John F. Kennedy se dokázal vzepřít Chruščovovi a Ronald Reagan se postavil říši zla. Putin není o nic silnější,“ pronesl při svém projevu v Národním muzeu Winstona Churchilla Gary Kasparov.

Postavme se Putinovi! Ani Kennedy a Reagan se nebáli. Rusko a jeho spojence sjednocuje jen nenávist, burcoval Garry Kasparov
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Garri Kasparov, ruský opoziční politik

„Diplomacie a aktivní politika Evropské unie přinesla velmi pozitivní změnu ve východní Evropě. Ovšem čistě pozitivní tlak vyvíjený EU a USA neměl žádný vliv na mnohé z bývalých sovětských republik a ostatní komunistické diktátorské režimy,“ poznamenal v úvodu svého výstupu šachový génius.

Podle Kasparova si Vladimir Putin přeje vidět Rusko ve starém kabátu: „Snaží se vzkřísit Rusko v carské podobě, jež by ovládalo své sousedy silou a nenechalo si znepříjemňovat život zbytečnými volbami a posloucháním stížností o porušování lidských práv,“ zmínil. „Jak již o Sovětech před 70 lety řekl Churchill: Putin neprahne po válce, prahne po válečné kořisti,“ vyjádřil Kasparov své evidentně negativní mínění o současném ruském prezidentovi.

Problémy podobné těm, jaké se vyskytují v nynějším Rusku, vidí šachista i ve Venezuele, na Kubě nebo v Severní Koreji, „kde tamní diktátoři využívají anachronistické socialistické propagandy za účelem snížit tlak z vnějšku na porušování lidských práv jejich vládami“.

Všechny tyto „cestovatele v čase“ podle Kasparova sjednocuje jejich zavržení moderních hodnot. „Sjednocuje je také společná nenávist vůči zemi, která přesně tyto hodnoty zastává, Spojeným státům americkým. Z tohoto důvodu USA zůstanou hlavním cílem útoků těchto zpátečnických vlád. Naše hodnoty musíme tvrdě bránit! Nejlepší způsob, jak prohrát válku, je odmítnutí toho, že se v ní nacházíme,“ věří Kasparov.

Problém vidí i v tom, že „takzvaní vůdci svobodného světa mluví o podpoře demokracie, zatímco zachází s lídry těch nejvíce autoritářských států jako se sobě rovnými. Není možné být zastáncem demokracie, když stojíte bok po boku s Vladimiirem Putinem, a neříkejte mi, že konfrontovat Putina je příliš riskantní nebo že je moc silný. Truman se také dokázal postavit Stalinovi, John F. Kennedy stál proti Chruščovovi a Ronald Reagan se postavil říši zla“.

V závěru svého vystoupení navrhl navrátit se k principům, které byly na Západě respektovány za časů studené války. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…