Povinné očkování, třetí dávka, plošný lockdown, zavřené Vánoce... Vojtěch promluvil. Co může přijít?

27.11.2021 13:59

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) chce povinné očkování pro rizikové skupiny; uvedl to v rozhovoru pro Právo. Zdůraznil, že očkování brání těžkému průběhu nemoci. A povinná podle něj zřejmě bude i třetí dávka.

Povinné očkování, třetí dávka, plošný lockdown, zavřené Vánoce... Vojtěch promluvil. Co může přijít?
Foto: Repro Blesk.cz
Popisek: Ministr zdravotnictví v demisi, Adam Vojtěch

Vysoká koronavirová čísla a nově vyhlášená opatření jsou podle Vojtěcha daň za to, že česká populace není dostatečně proočkována. „Doplácíme na nižší proočkovanost, což je hlavně případ v nemocnicích, kde bohužel neočkovaní lidé končí v těžším stavu. Proto jsme museli přistoupit k restriktivnějším opatřením v rámci nouzového stavu,“ uvedl.

Naštěstí podle něj zatím vakcinace drží infekci aspoň trochu na uzdě. „Když se podíváte na počty hospitalizovaných na JIP, tak s dnešními počty nově nakažených bychom byli bez očkování už minimálně na dvojnásobku,“ doplnil.

  • Původní zdroj ZDE

Anketa

Půjdete na třetí dávku očkování proti covidu?

37%
hlasovalo: 40659 lidí
Už si však není jistý tím, že by se epidemie mohla zlomit kolem Vánoc. „Opatření vyhodnotíme zhruba za deset dní. Epidemie má brzdnou dráhu, nezastavíte ji ze dne na den. Zatím nemáme signály, že by se mohla začít lámat,“ dodal.

Udělat plošně lockdown by podle něj bylo nejsnazší řešení. „V tuto chvíli se ale snažíme jít cíleně tam, kde je riziko přenosu výrazné. Nemohu však vyloučit, že by se situace vyvinula tak, že nějaké zpřísnění bude muset proběhnout,“ řekl.

Nejzásadnější nyní prý je, aby se lidé nechali naočkovat. „To je ta strategie. Vše ostatní je jen dočasné brždění. I když uděláme lockdown, tak to řeší situaci na pár týdnů; jakmile ho povolíme, tak případy zase porostou,“ doplnil Vojtěch.

Povinné očkování vybraných profesních skupin a seniorů je podle ministra nevyhnutelné. „Obecně jsou to lidé seniorního věku a rizikové profese, například integrovaný záchranný systém, zdravotníci, sociální pracovníci, to je ten rámec,“ upřesnil.

Zároveň se prý zvažuje, že by byla povinná i třetí dávka: „Ono to k tomu směřuje. Povinné očkování by nemělo žádný smysl, pokud bychom řekli, ať se naočkují, ale pak už znovu nemusí. Dnes už máme data, že potřebujeme třetí dávku, která výrazně posílí imunitu. Jestli to bude stačit, neví nikdo. Vytváří se také vakcíny, které budou modifikovány speciálně na delta variantu a mohou být mnohem účinnější,“ dodal Adam Vojtěch s tím, že do budoucna nelze ani vyloučit, že bude povinné pravidelně se jednou za půl roku přeočkovávat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporné. Kalousek naložil Pirátům. Za to, co mu provedli

9:21 Odporné. Kalousek naložil Pirátům. Za to, co mu provedli

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který vážně zvažuje kandidaturu na prezidenta, se ve č…