Povol Čechovi jedno pivo, on vypije dvě. Kubera debatoval o alkoholu za volantem, přitom sjel Škromacha a skončil nadáváním na EU...

21.07.2015 22:46

Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) diskutoval s poslancem ČSSD Jeronýmem Tejcem o možnosti prolomit absolutní zákaz usednutí za volant poté, co řidič pil alkohol. Kubera má za to, že bychom tuto nulovou toleranci měli prolomit po vzoru států západní Evropy. Tejc byl ale zcela opačného názoru. Přeli se v úterních Událostech, komentářích České televize.

Povol Čechovi jedno pivo, on vypije dvě. Kubera debatoval o alkoholu za volantem, přitom sjel Škromacha a skončil nadáváním na EU...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

„Na rozdíl od kouření jsem pití nepropadl. Dokonce mám na plechovku piva i takový zvláštní uzávěr, protože ji nevypiju najednou,“ prozradil hned na úvod Kubera. Faktem je, že u nás 0,3 promile představuje tolerovanou hranici, protože to není testerem absolutně prokazatelné, a než se dojede do nemocnice na krevní zkoušku, alkohol vyprchá. „Za švejkovský pak považuji argument, že když Čechovi dovolíte jedno pivo, tak on vypije dvě. Ale pokud bychom to brali takhle, tak se nikam nedostaneme,“ shrnul Kubera.

V Senátu ho zarazil návrh jeho kolegy Zdeňka Škromacha (ČSSD), který podle Kubery prosazoval, aby se zákaz nevztahoval na cyklisty putující po vinařských stezkách. Ale to je zcela nesystémový krok.

Tejc ale oponoval, že není dobré chovat se v této věci tolerantněji. „Platí, že je snazší šrouby systému povolovat, než utáhnout,“ varoval. Za nepravdivé označuje tvrzení, že vlastně určitou hladinu tolerance máme, jak naznačoval Kubera. Podle Tejce je to hodně o symbolech. „Pokud řekneme, že bude tolerance jedno až dvě piva, tak si lidé budou dávat tři a myslím, že nikdo se nechce potkávat s takovými řidiči především proto, že může být ohrožen lidský život. Zmíněná tolerance u nás existuje jen kvůli nedokonalostem přístrojů.

Vidíte, a to je přesně ta demagogie, rozčílil se Kubera. Když někdo způsobí nehodu, nemusí to být kvůli alkoholu, i když třeba před jízdou pil jedno pivo, k nehodě mohlo dojít v důsledku toho, že řidič telefonoval nebo se bavil se spolujezdcem. A jestliže je určitá hranice alkoholu za volantem přípustná v Rakousku či Německu, tak proč ne my. „My nejsme ani horší, ani lepší,“ zdůrazňoval senátor.

Poslanec Tejc si ale trval na svém, řidiči by si měli třikrát rozmyslet, zda se před cestou napijí, a pokud jim jedno nebo dvě piva povolíme, možná se podle poslance budeme divit, co to vyvolá. „Rozhodně to nebude tak, že by se každý opil, ale logicky naroste počet případů řízení v opilosti... Přináší to rizika, kterým nechci vystavovat ani sebe, ani svou rodinu, ani spoluobčany,“ shrnul svůj pohled zákonodárce za ČSSD.

Podle Kubery se tady ukázalo, že kolega Tejc má rád regulace, které ovšem senátor považuje často za škodlivé. Mistrem regulací je podle jeho názoru EU, ale je zajímavé, že to tady v tomto tématu neplatí. Uvidíme, jak se debata bude vyvíjet. „Čekám křiklavé titulky v médiích o tom, že zákonodárci chtějí zabít naše děti v kočárcích na dálnici. Přitom žádné děti v kočárcích na dálnici nenajdeme,“ uzavřel Kubera.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…