Prvního dubna vydala Evropská komise prohlášení ohledně ekologického programu LIFE. V něm zdůraznila, jak je důležitý pro přijetí environmentáních, klimatických a energetických opatření, jak jsou z něho placeny neziskové organizace, a tak tomu bude i nadále, protože Evropská komise chce „zdravou a aktivní občanskou společnost“.
Nicméně, to důležité se nalézá v následujícím odstavci. Totiž přiznání, že v některých případech programy přihlášené neziskovými organizacemi obsahovaly „specifické nátlakové akce“ a „nežádoucí lobbistické aktivity“. Komise prý přijala opatření, aby se tak již nedělo, například publikovala doporučení, jaké aktivity by neměly být součástí dotací pro neziskovky. „Granty by měly být v souladu s cíli programu LIFE a podporovat účast občanské společnosti na tvorbě evropské politiky a demokratické diskuse, přičemž by se neměly zaměřovat na lobbování zaměřené na konkrétní politiky nebo poslance Evropského parlamentu,“ uvádí prohlášení.
„Komise zahrnula další záruky, které mají zajistit, aby granty na provozní náklady nevyžadovaly konkrétní a podrobné činnosti, které jsou přímo zaměřeny na orgány Unie nebo jejich zaměstnance či členy, a které objasňují, že příjemci si zachovávají plnou odpovědnost za své názory a za jejich prezentaci orgánům Unie,“ píše se v něm dále.
Je slibován také audit dotací, který má zvýšit transparentnost financování neziskových organizací a také že členové komise, která dotace schvaluje, musejí podepsat, že nemají žádný střet zájmů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.