Pracovní skupina dnes bude opět jednat o OKD

30.01.2017 11:56

Pracovní skupina, jejímiž členy jsou mimo jiné ministr průmyslu Jan Mládek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (oba ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO), bude dnes v podvečer opět jednat o situaci v černouhelné společnosti OKD. Na dotaz ČTK to řekl Mládek.

Pracovní skupina dnes bude opět jednat o OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

„Pak bude ještě schůzka s odbory a tripartitou obecně,“ uvedl ministr. Vláda jako taková se podle něj dnes OKD zabývat nebude. Minulé pondělí Mládek oznámil, že ministerstvo průmyslu připravilo plán pro případ, že by o černouhelnou společnost OKD neprojevil zájem soukromý investor. Uvedl, že navrhne vládě, aby důlní firmu, která je v úpadku, odkoupil za jednu korunu státní podnik Diamo. „Není to v rozporu s tím, když dá soukromá firma slušný návrh,“ řekl dnes Mládek.

Babiš minulý týden v reakci uvedl, že záměr považuje za mrhání peněz daňových poplatníků, podle něj by měl OKD koupit privátní investor. Mládkův návrh uvítali horničtí odboráři, firma ho nekomentovala. Mládek již dříve uvedl, že by si také nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor, návrh svého úřadu ale považuje za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka nepřišla.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) dnes novinářům řekla, že není jasné, kdo státu zaplatí to, co již do firmy vložil. K případné nabídce státu je podle ní vhodné se vyjádřit, až přijdou nabídky soukromých investorů. „Následně zhodnotíme, jaké nabídky vůbec přišly, jaká je jejich hodnota, za kolik, a podobně. Pak by se stát měl rozhodnout, co s tím,“ dodala.

V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje zhruba 11 000 lidí. OKD hledá strategického partnera, který má ve firmě zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co v jednotlivých šachtách má postupně do roku 2023 skončit těžba. Podle svého dřívějšího vyjádření firma oslovila více než 200 investorů z celého světa. Insolvenční správce firmy Lee Louda v prosinci uvedl, že o OKD už projevilo zájem kolem deseti potenciálních investorů z Česka i zahraničí.

Firma OKD požádala na konci minulého roku vládu o státní pomoc na útlum Dolu Paskov, který má být uzavřen na konci letošního března. Chtěla až 723 milionů korun na odstupné propouštěným zaměstnancům a technickou likvidaci dolu. Poskytnutí dalších peněz firmě odmítl Babiš. Mládek tehdy uvedl, že nevidí důvod dávat OKD peníze, dokud ho nevlastní Diamo. Vláda už loni jako pomoc poskytla firmě úvěr 700 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vy

21:19 „Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vy

Francouzi jsou stále nespokojení s tím, jak vypadá jejich země, jak žijí, na co mají a na co nemají.…