Právník Hrádela si přečetl memorandum o těžbě lithia a ztuhl. Může to být průšvih, proti kterému budou miliardy za Diag Human drobné

06.10.2017 9:44

Advokát a publicista Karol Hrádela napsal pár řádek k těžbě lithia v Česku. Rozepsal se o kolonii, která podepisuje memorandum v cizím jazyce jako za času kolonistů, a o tom, co nás možná čeká za trampoty. Hrádela v této souvislosti zmiňuje i šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a server ParlamentníListy.cz

Právník Hrádela si přečetl memorandum o těžbě lithia a ztuhl. Může to být průšvih, proti kterému budou miliardy za Diag Human drobné
Foto: Facebook Karola Hrádely
Popisek: Karol Hrádela

Ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček předstoupil před veřejnost a pokusil se vyvrátit několik mýtů, které kolují Českem v souvislosti s možnou těžbou lithia v naší zemi. V Česku se nalézají největší zásoby tohoto kovu v Evropě, asi 3 procenta všech světových zásob. Jde o kov, který dokáže dobře uchovávat energii.

Práva na průzkum ložisek získala australská společnost European Metals Holdings, se kterou Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo memorandum o spolupráci. Na toto memorandum zřejmě naráží Karol Hrádela, který na sociální síti Facebook napsal, že ministr Havlíček podepsal text stvořený v jazyce firmy, ale už ne přeložený do češtiny.

„V tomto memorandu podepsaném nikoliv v českém jazyce, ale v úředním jazyce země této firmy, podobně jako kolonie podepisovaly smlouvy s kolonialisty, místo podpisu textu ve dvou rovnoprávných jazykových mutacích, se samozřejmě již zmiňuje mezinárodní ochrana investic. Vytváří se předpoklady pro případné mezinárodní arbitráže o částky výrazně větší, než se řeší ve sporu o relativně „drobné“ s Diag Human. Jde o podobné jednání, jaké jsme pozorovali u představitelů ČSSD při přípravě tzv. konkordátu mezi státem Vatikán a Českou republikou poté, co došlo ke schválení tzv. církevních restitucí,“ napsal advokát.

Na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu se lze přesvědčit, že překlad memoranda do češtiny existuje. Je to pracovní překlad.

Memorandum v češtině naleznete zde

Ministr Havlíček na tiskové konferenci oznámil, že ve zmíněném memorandu hájí pozice České republiky. Podotkl navíc, že licenci na průzkum australské firmě nedalo Ministerstvo průmyslu, nýbrž Ministerstvo životního prostředí, které celé čtyři roky řídí Richard Brabec, místopředseda Babišova hnutí ANO.

Hrádela byl však vůči memorandu i tak značně kritický, neboť má za to, že jsme na sebe v tomto dokumentu potenciálně uvalili příliš velké břímě. „A tak se Česká republika zavazuje fakticky bez projednání ve Sněmovně a bez jejího mandátu ke spolupráci se zahraniční firmou ohledně majetku, kdy hodnota potenciálních rizik se může bez větších problémů vyrovnat hodnotě majetku, který byl vydán v rámci církevních restitucí. A je ticho po pěšině,“ pokračoval advokát.

Každý, kdo se tomu postavil mohl podle advokáta počítat s problémy. O slovo se kvůli lithiu přihlásil např. Andrej Babiš a hle, druhý den se začalo mluvit o trestním stíhání Babiše.

„Pouhý den poté, co Parlamentní listy zveřejnily názor bývalého vicepremiéra Babiše, že lithium musí zůstat státu, šel policejní vyšetřovatel za státním zástupcem, že bude žádat, aby Poslanecká sněmovna vydala poslance Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Zabránit možnému poškození České republiky ve věci lithia se Babišovi nepodařilo. Místo toho jej Sněmovna vydala,“ rozváděl své úvahy dál publicista a advokát.   

Prostě a krátce řečeno, Babišovo trestní stíhání má podle advokáta překrýt možný průšvih s lithiem. Hrádela by proto očekával, že poslanci hnutí ANO, ale třeba také komunisté a zákonodárce Okamurovy SPD by mohli požádat o svolání mimořádné schůze k lithiu. Může se to podařit ještě před volbami. Otázka je, zda ke svolání mimořádné schůze dojde. Advokát o tom má své pochybnosti.

reklama

autor: mp

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

4800 Kč za dva kusy, u nás 5000 za jeden. Polsko útočí na Čechy

9:28 4800 Kč za dva kusy, u nás 5000 za jeden. Polsko útočí na Čechy

Poté, co Češi začali jezdit na levné nákupy do Polska, se polské laciné zboží přiblížilo až k nim. P…