Předseda Senátu Štěch s kolegy jede do Izraele. Zde je důvod

30.06.2018 17:40

Senátoři v čele s předsedou horní komory Milanem Štěchem (ČSSD) příští týden navštíví Izrael. Tématem mise jsou sté výročí založení Československa a význam Tomáše Garrigua Masaryka při budování Izraele, který vznikl o 30 let později. Senátoři se sejdou mimo jiné s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem a s premiérem Benjaminem Netanjahuem, píše ČTK.

Předseda Senátu Štěch s kolegy jede do Izraele. Zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

„Někdy se říká, že Česká republika patří k nejvíce takzvaným proizraelským zemím vůbec. Já si myslím, že je to tak především proto, že se navzájem prostě dobře známe a důvěřujeme si jako přátelé,“ sdělil Štěch ČTK.

Předseda Senátu připomenul, že vzájemné kontakty se datují hluboko do historie. Masarykovi pomohly získat podporu pro vznik československého státu vliv a styky řady židovských hospodářských, politických a kulturních činitelů. Masaryk pak podle Štěcha jako první prezident navštívil roku 1927 Jeruzalém a Tel Aviv ještě v tehdejší britské Palestině, aktivně se věnoval místní židovské komunitě a sionistickému projektu.

Československo po druhé světové válce patřilo k největším zastáncům vzniku Izraele. Ministr zahraničí Jan Masaryk tuto myšlenku otevřeně podpořil v OSN. „Je velmi varující, že v řadě zejména západoevropských zemí pozorujeme v posledních letech strmý nárůst antisemitismu. Ty středověké předsudky jakoby znovu ožívají. Je zjevné, že boj proti antisemitismu ještě bohužel zdaleka není dobojován,“ dodal předseda Senátu.

Štěch se v pondělí sejde s Netanjahuem, v úterý senátoři navštíví Knesset (izraelský parlament). Tam se uskuteční trilaterální jednání s předsedou Knessetu Julim-Joelem Edelsteinem a předsedou slovenského parlamentu Andrejem Dankem. Týž den předsedové společně zahájí výstavu Masaryk a Svatá země, která připomíná zásluhy Tomáše Garrigua Masaryka a jeho syna Jana na vzniku Izraele. Ve středu čeká českou delegaci jednání s Rivlinem a pietní ceremonie v památníku Jad Vašem, který připomíná oběti i hrdiny holokaustu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…