Překonaná policie u bariér, zastřelená žena... Podrobnosti z průniku do Kapitolu v USA

07.01.2021 18:37

Na sociálních sítích se objevila videa, která ukazují okamžiky, kdy podporovatelé odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa prolomili bariéry před Kapitolem. Početný dav nakonec zaútočil i na hlavní sál, kde zasedal Senát a schvaloval vítězství demokrata Joea Bidena. Při střetech podle informací amerických médií zemřeli čtyři lidé.

Překonaná policie u bariér, zastřelená žena... Podrobnosti z průniku do Kapitolu v USA
Foto: Repro Youtube
Popisek: Zastřelená protestující Ashli Babbitová
reklama

„Stáhněte se. Uhněte nám. USA,“ křičí dav před hrstkou policistů u vratkých bariér. U pokřiků ale nezůstalo a dav zaútočil na bariéru, kterou přítomní policisté neměli šanci udržet. Početnější skupina demonstrantů bariéru překonala a zranila přitom policistku, která bariéry bránila vlastním tělem.

Demonstranti se poté dostali i do samotné budovy, kde kongresmani měli hlasovat o schválení volitelů, kteří by následně oficiálně potvrdili vítězství Joea Bidena v amerických volbách.

Prezident Trump protestující vyzval, aby se vrátili domů. Své tvrzení, že mu bylo vítězství ve volbách ukradeno, však neodvolal. Ale jeho přání, aby nebyl nikdo zraněn, se nesplnilo. Zprávy hovoří o čtyřech obětech incidentu a podle šéfa městské policie bylo zraněno na 14 policistů, z toho jeden byl vtažen do davu a jeho zranění vyžadovala hospitalizaci.

Zastřelená žena už byla identifikována jako Ashli Babbitová ze San Diega, která sloužila 14 let u amerického letectva. Žena se snažila dostat skrz rozbité okno ve dveřích, které bezpečnostní složky zabarikádovaly, když zazněl výstřel. Střela Babbitovou dle zpráv zasáhla do krku. Protestující ji pak evakuovali ven z budovy, kde se ženy ujali zdravotníci, nicméně jejich úsilí nebylo úspěšné a Ashli Babbitová zemřela.

Trumpovi zbývají do konce funkčního období necelé dva týdny. Jeho nástupce Joe Biden bude inaugurován 20. ledna. Trump s výsledky voleb nesouhlasí, nicméně uvedl, že svou funkci předá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jandovo tablo dezinformátorů a průšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

10:46 Jandovo tablo dezinformátorů a průšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyčinila pořadu Newsroom ČT24. Kvůli zpěvákovi Janku Ledeck…