Prezident Miloš Zeman má k médiím často negativní vztah

06.03.2015 20:26

Agentura ČTK zareagovala na dnešní vyjádření Miloše Zemana, že Česká televize neplní svoji veřejnoprávní funkci, souhrnným přehledem informací o prezidentově vztahu k českým médiím.

Prezident Miloš Zeman má k médiím často negativní vztah
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Zeman na setkání s občany Trutnova

- Zeman má k médiím dlouhodobě velmi odtažitý vztah, na adresu novinářů neváhal v minulosti opakovaně použít silných slov. "Za ostrov negativní deviace pak pokládám podstatnou část českých médií. Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním," řekl například v březnu 2013 v inauguračním projevu a postavil tak tato média na roveň organizovanému zločinu a neonacistickým bojůvkám.

- Loni v září řekl, že již nikdy nebude hostem Otázek Václava Moravce v České televizi. Podle něj moderátor udělal při debatě o služebním zákonu s premiérem Bohuslavem Sobotkou z neznalosti nebo úmyslu "obrovský kiks", po kterém do pořadu již nepřijde.

- Tento bojkot pořadu není prvním podobným Zemanovým prohlášením od nástupu do funkce. Už v prvních dnech svého mandátu například řekl, že nebude dávat bilanční rozhovory MF Dnes a Lidovým novinám. Důvod tehdy neuvedl, s MF Dnes měl neshody nicméně už jako premiér (1998 až 2002), oba listy kritizoval také v době předvolební prezidentské kampaně.

- Mezi Zemanem nejkritizovanější česká média patří týdeník Respekt. "Respekt považuji za žurnalistickou žumpu. A já se žumpami nezabývám," řekl tehdejší premiér v září 1998. O tři roky později pak týdeníkem dlouhodobě kritizovaný Zemanův kabinet oznámil, že jeho členové podají na Respekt žaloby o odškodnění, aby tak časopis zanikl. Kauza, ve které média upozorňovala na ohrožení svobody slova, vyzněla nakonec do ztracena, trestní oznámení policie odložila.

- Začátkem 90. let byl přitom vztah tehdejšího opozičního politika Zemana k médiím vstřícnější, tvrdil například, že mu vadí zejména novináři bez názoru. V druhé polovině této dekády již ovšem ze Zemanových úst zazněla řada odsuzujících výroků. "Trápí mě ten póvl a ten hnůj, kterým část české žurnalistiky prochází. Dokazuje to, že novináři jsou blbí," řekl Zeman například v červnu 1999.

- Tvrdá slova na adresu novinářů a médií zaznívala i později. "I když se novináři vydávají za hlídací psy demokracie, nejsou v české společnosti pitbully, ale spíše degenerovanými podvraťáky, prahnoucími po senzacích a aférách," napsal v říjnu 2000 pro deník Právo. Média pak neopomněl Zeman zmínit ani ve své knize Jak jsem se mýlil v politice z roku 2005. "Některé komentátory jsem označoval jako póvl nebo hnůj, přičemž se zde musím omluvit hnoji, který je koneckonců výživnou látkou," uvedl v díle.

- Kritická slova pronesl Zeman i před nedávnem v rozhovoru pro Frekvenci 1 a Studio ZET. Připomněl, že mu zde chybí osobnosti, jako byli Karel Havlíček Borovský nebo Ferdinand Peroutka. "Já tady prostě takové lidi nevidím. Vidím tady sebevědomé fracky," řekl prezident. Srovnal také soukromá a veřejnoprávní média, která podle něj trápí stejné problémy. "Rozdíl je pouze v tom, že soukromá média se někdy stávají černou kronikou... A veřejnoprávní média mohou být, pevně doufám, že nejsou, ovlivňována politickým tlakem," dodal Zeman.

- Tématem loňského podzimu pak byly Zemanovy vulgarity pronesené v Hovorech z Lán na Radiožurnálu. Rozhlas se stal poté terčem kritiky vysílací rady i Rady ČRo a rozhodl se Hovory příště vysílat ze záznamu. Po nesouhlasu prezidenta se pravidelné rozhlasové rozhovory nakonec vysílají na stanici Frekvence 1.

- Před nedávnem odmítla Rada ČT obvinění, že při úpravě reportáže o projevu Zemana, z níž vypadla zmínka o podnikateli Zdeňku Bakalovi, zasáhla cenzura. Rada uvedla, že šlo o závažnou chybu posunující význam prezidentových slov. Kritika reportáže zazněla z Hradu, který vystřižení části výroku označil za cenzurní zásah.

- Letos v únoru zástupci Hradu popřeli, že by odmítli obsluhu handicapovanými při návštěvě Zemana v pivovaru v Krásné Lípě na Děčínsku. Článek, který vydal deník Právo, označil Zeman za "evidentní lež" a deník kvůli článku nazval "Rudým právem". Vždy ho prý považoval za jeden ze slušných deníků, nyní ho ale označil "za prolhaný plátek, který se vrací do temné doby, kdy se říkalo, že lže, jako když Rudé právo tiskne". Informace popřel i provozní restaurace a její spolumajitel, Právo na nich ale trvalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

14:27 Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

K Janě Bobošíkové do pořadu JB Talk v internetové televizi XTV zavítala tentokrát ekonomka Hana Lipo…