Prezident by měl s ministrem školství hovořit o inkluzi

21.01.2015 6:25

Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje staronovým rektorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jindřicha Smetanu. ČTK to potvrdila mluvčí této umělecké školy Veronika Pařízková. Slavnostního aktu by se měl zúčastnit i ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), který tak bude mít příležitost s prezidentem podrobněji probrat jeho nedávné výroky zpochybňující integraci handicapovaných žáků do běžných škol.

Prezident by měl s ministrem školství hovořit o inkluzi
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloš Zeman v Chocni při setkání s občany

Zeman minulý týden prohlásil, že umisťování handicapovaných žáků do tříd se zdravými dětmi je neštěstí pro oba. Mluvčí Jiří Ovčáček po vlně nesouhlasných reakcí jeho výrok mírnil vysvětlením, že se prezident rozhodně nechtěl dotknout tělesně postižených. Prý jen poukázal na situace, kdy integrací handicapovaného dítěte trpí výuka v celé třídě, a na případy šikany. 

Smetana stojí v čele Vysoké školy uměleckoprůmyslové od roku 2011 a v listopadu byl opětovně zvolen. Ta namísto své zkratky VŠUP nyní používá termín UMPRUM, který více odkazuje k historii školy i její náplni. Během prvního funkčního období se rektorovi podařilo především dokončit přípravy na novou budovu školy, představit její nový vizuální styl a stabilizovat financování, přičemž pokračuje úspěšná spolupráce s průmyslem. Dnes bude jmenován na další čtyři roky, funkční období mu tak skončí v roce 2019. 

Jindřich Smetana je synem architekta Pavla Smetany a spisovatelky Jindřišky Smetanové. Patří k absolventům školy, v roce 1979 absolvoval u scénografa Josefa Svobody, s nímž od začátku 80. let spolupracoval v Laterně Magice. Vedle scénografie a výstavnictví se věnuje převážně kulturním stavbám. Se svou společností Anima-Tech realizoval například divadla Spirála (1991) a Alfred ve dvoře (1997), za něž získal Grand Prix Obce architektů. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…