Prezident znovu navrhl na zástupce ombudsmanky Křečka a Koudelku

16.04.2019 19:05

Prezident Miloš Zeman Poslanecké sněmovně znovu navrhl na zástupce ombudsmana Stanislava Křečka a Zdeňka Koudelku, kteří už jednou u poslanců neuspěli. Prezident je však přesvědčen o tom, že jsou vhodnými kandidáty na tento post. V úterý o tom na stránkách Hradu informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident znovu navrhl na zástupce ombudsmanky Křečka a Koudelku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček
reklama

O zástupci veřejného ochránce práv Sněmovna rozhodovala koncem března. Poslanci tehdy nepodpořili ani Zdeňka Koudelku, ani setrvání Stanislava Křečka ve funkci zástupce veřejného ochránce práv; oba prezident navrhoval. Odmítli i právničku Markétu Seluckou. Exposlanec ČSSD Křeček v tajných volbách získal 25 ze 161 odevzdaných hlasů, děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Selucká pak 63 hlasů.

Křečkovo šestileté funkční období zástupce ombudsmana skončilo již 5. dubna. Zeman už před pěti lety prosazoval Křečka na funkci veřejného ochránce práv. Poslanci ale tehdy dali přednost Anně Šabatové, které skončí mandát omdudsmanky v únoru příštího roku.

Prezident Zeman Poslaneckě sněmovně vzkázal, že si je vědom toho, že v minulé dvoukolové volbě žádného z těchto navržených kandidátů nepodpořila. Je však přesvědčen, že se jedná o vhodné kandidáty. „Nejenže splňují podmínky pro výkon funkce z hlediska zákona č. 349/1999 Sb., o Veřejném ochránci práv, ale mají ze své dosavadní praxe rozsáhlé praktické zkušenosti a odborné právní znalosti, které zaručují, že jsou schopni kvalifikovaným způsobem poskytovat ochranu jednotlivcům před nespravedlivým jednáním nebo před nečinností veřejné správy, jak to pro takovou funkci zákon předpokládá,“ uvedl prezident.

Původní zdroj ZDE

V případě Stanislava Křečka by podle Zemana jeho zvolení bylo rovněž zárukou zachování kontinuity dosavadní činnosti instituce Veřejného ochránce práv, protože začátkem příštího roku uplyne funkční období stávající veřejné ochránkyni práv.

Křeček byl předsedou Sdružení nájemníků ČR. Členství v sociální demokracii přerušil až v roce 2013 kvůli zvolení do funkce zástupce veřejného ochránce práv. V roce 1998 se ukázalo, že Křeček řadu let neoprávněně používal titul JUDr. Až později složil rigorózní zkoušku, a titul doktora práv tak řádně získal.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

8:25 Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Řešit zcela nestandardní situaci moderátorky České televize Světlany Witowské by ury…