Příští rok bude z covidu jen rýmička... Novinářka si zavěštila z grafu

25.02.2021 19:48

Členka Rady České tiskové kanceláře Angelika Bazalová si všimla zajímavé skutečnosti v posledním vývoji pandemie koronaviru. Situace se prý zlepšuje, ačkoliv to tak na první pohled nemusí vypadat. Snižuje se totiž podíl počtu hospitalizovaných k počtu nemocných. „Příští zimu už budou nakaženi třeba všichni a neumře nikdo,“ doufá Bazalová. Zlepšuje se údajně i situace v západních Čechách. Prý se o tomto parametru moc nepíše.

Příští rok bude z covidu jen rýmička... Novinářka si zavěštila z grafu
Foto: repro Facebook
Popisek: Angelika Bazalová je česká podnikatelka a bývalá novinářka a dramaturgyně, od roku 2019 členka Rady České tiskové kanceláře.

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

57%
2%
hlasovalo: 25375 lidí

Novinářka Angelika Bazalová si všimla zajímavého faktu v posledním vývoji pandemie koronaviru. Z grafu ukazujícího vývoj podílu hospitalizovaných osob s covidem na celkovém počtu lidí, kteří se zrovna léčí s koronavirem, usoudila, že se tento podíl zmenšuje. „Počet nakažených roste, ale z tohoto grafu čtu, že poměr počtu hospitalizovaných vzhledem k počtu nakažených spíš klesá...“ napsala na facebooku.

Dále rozvedla své myšlenky. Pokud to prý chápe dobře, tak počet lidí v nemocnicích je sice velmi vysoký, ale to prý proto, že nové mutace jsou rychlé a napadají více lidí naráz. Prý to ovšem neznamená, jak vyčetla Bazalová z grafu, že je nová mutace nebezpečnější. Nemoc tedy v poslední době měla poslat do nemocnice poměrově méně lidí.

„Může to být také tím, že spousta lidí je už nakažená opakovaně, to znamená, že mezi nakaženými budou figurovat, ale v nemocnici díky nabyté imunitě z předchozí infekce nekončí. Ať tak či tak, obojí je dobrá zpráva, protože poměr hospitalizovaných k počtu nakažených je nižší, než byl na začátku ledna. Mýlím se?“ dodala.

Myšlenku Bazalové potvrdil i novinář Jan Martínek. Ten souhlasil s myšlenkou, že podíl hospitalizovaných klesá. Proč tomu tak je, ovšem ve světle posledního vývoje epidemie nerozumí. Prý se též tento parametr nikde neuvádí.

Anketa

Máte důvěru v Jana Hamáčka? (Hlasování od 25.2.2021)

16%
84%
hlasovalo: 15017 lidí

Bazalová na komentář Martínka odpověděla. Rozumět se tomu prý dá tak, že sice počet nakažených je enormní, jelikož se britská mutace rychle šíří, ale počet těch, u kterých vede koronavirus k těžkému průběhu, prý klesá. „A imunita nabytá předchozím onemocněním funguje... Tzn. až virus (bez ohledu na mutaci) projde populací úplně, tak se z něj stane ta rýmička, jak předpovídali imunologové. Příští zimu už budou nakaženi třeba všichni (nadsázka) a neumře nikdo,“ nastínila Bazalová možný vývoj.

Prý ovšem nezpochybňuje to, že ke stejnému výsledku jsme mohli dojít za cenu nižších ztrát na životech. Prý se toho dalo dosáhnout extrémní péčí o rizikovou skupinu, než se zvládne proočkovat. „Můžeme se do krve hádat, jestli stačilo chránit rizikové anebo je správné kvůli ochraně menšiny hibernovat celou společnost, oba ty přístupy se nakonec v určitém bodě potkávají... pokaždé jde jen o brždění toho sešupu. Chaos do toho vnášeli ti, kteří tvrdili, že se to dá zastavit,“ myslí si. Zastavit to prý tedy nelze.

Zmínila i mapu okresů dle zasažení koronavirem. Všechny západočeské okresy až na Tachov jsou na tom prý lépe a další se již nezhoršují. „Zatím... Takže neměli pravdu ti, co říkali, že teď to zahltí Prahu atd. Tak uvidíme, ale podle mne by to mohlo být tím, že ta infekce už prošla. Praha na tom byla nejhůř už zkraje podzimu, pak kolabovaly jihomoravské nemocnice, pak Vysočina, pak se stavěly mrazáky na Ostravsku a ty hraniční oblasti prostě přišly teď. Měly vlastně smůlu, že na ně přišla ta nejrychlejší mutace, protože v kombinaci s tím opravdu nefunkčním zdravotnictvím v těchto pohraničních regionech se nakonec ta (snad) poslední fáze ukázala jako nejhorší. To je na tom nejpikantnější. Měli jsme už být na všechno připraveni a dopadlo to nejhůř, jak mohlo. Ale snad už jsou z toho venku...“ dodala.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

19:07 Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

Premiér Petr Fiala z ODS byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, kde se věnoval vývoji epidemie. Věří…