Pro otrlé: Šéfovi KSČM na Primě pustili video od hrobu Klementa Gottwalda

21.10.2012 11:40

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ, UVNITŘ VIDEO Úspěch, anebo prohra? To byl hlavní motiv nedělní Partie televize Prima, jejímž jediným hostem byl předseda KSČM Vojtěch Filip. Ten prozradil, že strana zažívá velké výhry, ale že je před ní ještě mnoho práci. Neúspěch v druhém kole senátních voleb přisoudil liknavosti některých straníků.

Pro otrlé: Šéfovi KSČM na Primě pustili video od hrobu Klementa Gottwalda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu KSČM bylo veselo

Z dvanácti šancí proměnili komunisté v druhém kole senátních voleb pouze jedinou, uvedl zkraje nedělní Partie moderátor Jan Punčochář. "Neúspěch to není, před dvěma lety jsme na tom takto nebyli," reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip, jediný host pořadu. "V mnoha obvodech jsme zastavili, aby tam byla pravice, to je dobré," doplnil. Filip rovněž připustil, že straníci v uplynulých dnech přesto mohli pro úspěch dělat více. Prý i toto bude součástí analýzy, kterou si strana zadala. "Máme na to nyní dva roky, abychom v příštích volbách uspěli lépe," uvedl usměvavý Filip.

"Vojtěch Filip sedí v Poslanecké sněmovně od roku 1990, tudíž se těm jeho úsměvům příliš nedivím. Multimilionáře z něho udělali daňoví poplatníci, kteří navíc v posledních krajských volbách jeho partaj vymrštili neuvěřitelně vysoko. Tudíž čekám, že letos bude první rudý hejtman a za dva roky první rudý ministr. Filip v tom má jasno, proto jej příliš nerozhodily dotazy moderátora na prokazatelný neúspěch v druhém kole voleb do Senátu. Předseda KSČM má ohromný přehled, působí dost nenuceně, takže hodnotit jej mediálně není moc složité, umí mluvit. Stavil bych jej po bok takových matadorů, jakými jsou Miroslav Kalousek a Lubomír Zaorálek," uvedl pro ParlamentníListy.cz analytik Břetislav Polách. "Ale když začal diktovat své postoje o rozpadu vlády a jediných možných řešeních pro naši republiku, šel z něho strach," doplňuje Polách.

Filip v dalších minutách připustil, že chybou vládní koalice se volební preference dostaly na stranu levice. "LIDEM snad ani nebudu komentovat," uvedl v odkazu na neviditelnou partaj exprávničky Víta Bárty Karolíny Peake. Předseda KSČM rovněž vyzdvihl úspěch své strany v Ústeckém kraji, kde očekává svého hejtmana a kde kandidát Václav Homolka jednoznačně porazil senátního adepta ČSSD Kozáka. "Tam je vidět, že silní jsme," řekl Filip na Primě. Pokud by byly předčasné volby, v nichž by KSČM zvítězila, je její předseda rovněž ochoten usilovat o ministerská místa. "Předně to musí být někdo, kdo je způsobilý a znalý věci," řekl na Primě, aniž by chtěl jmenovat. Vyhnul se tak nepříjemnému střetu se svou stranickou kolegyní Martou Semelovou, jež nad hrobem Klementa Gottwalda označila za zločinný režim, který přišel až po roce 1989. "To je její názor," zakoktal Filip nad videem, které se objevilo za jeho zády.

"Semelová je ostrá jako břitva a její vystoupení vzbudilo ve straně rozpaky, o tom se ví dávno," dodává pro ParlamentníListy.cz Polách. "To navíc byla jediná chvíle, kde Filip zaváhal, a bylo vidět, jak je nepříjemné, aby se tyto věci dostávaly na veřejnost. Přeci jen: v dobách mrazu zahynuly desítky tisíc lidí a uvést, že o nic nešlo a ti praví zločinci nastoupili až s Klausem, Zemanem a Havlem, to je silná káva i pro, jak sám řekl, demokrata Vojtěcha Filipa. Škoda, že Punčochář neměl podobných videí, například od mladých komunistů, víc, to by bylo jistě zábavné a pro diváky osvěžující," uzavřel Polách.

Filipova výhra?

Komunisté jednoznačně posilují. V krajských volbách zvítězili ve dvou krajích – na Ústecku a na Karlovarsku, v dalších krajích jsou na druhém místě, a v senátních volbách měli před 2. kolem dvanáct želízek ve volebním ohni (celkové přehledy výsledků naleznete ZDE). Jaké budou první kroky KSČM? Proč došlo k tak výraznému nárůstu krajských zastupitelů a senátních kandidátů, a jak s tím KSČM hodlá naložit, se ParlamentníListy.cz zeptaly předsedy KSČM Vojtěch Filipa.

"Myslím, že volební výsledek se promítne do toho, jakým způsobem ta vyjednávání na krajích budou probíhat. Ať už se jedná o výsledky v Karlovarském či Ústeckém kraji, kde jsme volby vyhráli, nicméně se to samozřejmě projeví i tam, kde jsme uspěli jako druzí. Volební výsledky by mohly a měly rozšířit náš vliv v kraji, abychom mohli plnit náš program, než abychom jako dříve řešili, čemu jsme dokázali nebo nedokázali zabránit. Navíc nám to umožní rozšířit naše odborné zázemí v krajích a připravovat s mnohem více lidmi naše postupy, které nabízíme k řešení krize v České republice. To si myslím, že je vůbec nejpodstatnější," uvedl pro naši redakci Filip.

Po krajských volbách v minulém týdnu ovšem většina komentátorů zpozorněla a média se naoko obarvila rudě. "Děkuji všem voličům Občanské demokratické strany, že šli k volbám a podpořili kandidáty ODS v deseti volebních okrscích a čtyři z nich učinili vítězi těchto senátních voleb,“ řekl v sobotu premiér Petr Nečas. "Chci také pogratulovat paní senátorce Daniele Filipiové, Tomáši Grulichovi, Jaroslavu Kuberovi a Jaroslavu Zemanovi za jejich úspěšný volební výsledek.“

Dodejme, že mnoho negativních článků se na pozici KSČM příliš neodrazilo. V pátek odpoledne se například v Karlových Varech demonstrovalo proti komunistům, na klidném protestu, který organizovala jedna ze stran opozice, Alternativa, se sešlo jen několik desítek lidí. Valná část veřejnosti akci, podobně jako volby do krajského zastupitelstva a Senátu, ignorovala.

"Jsem dost krutě poučená optimistka. V téhle situaci hledám letadlo, abych odtud mohla odletět. Z Havlova letiště ale lítat nebudu. Nezlobte se, ale čeho je moc, toho je příliš. Máme Havlovo letiště, a proto tady komunisté získávají moc. Boj proti komunistům musí pokračovat. Jsem cynik, ale je to tak," řekla ParlamentnímListům.cz Zdena Mašínová.

"No, tak mám vám říct, že třetí odboj neskončil, či co? Vždy jsem tohle říkal. Jeden chlapík, co mi odkázal značnou část továrny, mi říkal, abych nespoléhal na boj za vyšší princip mravní. Prohlašoval, že je to hezká věc, ale že se z toho nenažeru. Už, bohužel, zemřel. On tuhle situaci předpovídal. Naše pravice, co dělá Kalousek a jeho lidé, tak jen zahušťuje napětí mezi lidmi. Někteří mají i omezený rozhled, a tím to končí," konstatoval pro naši redakci protikomunistický bojovník Vladimír Hučín.

Fotogalerie: - Michálek v Senátu

Libor Michálek vyhrál v Praze 2 senátní volby. Byl...
Libor Michálek se šéfem pirátů Bartošem
Libor Michálek vyhrál v Praze 2 senátní volby. Byl...
Libor Michálek vyhrál v Praze 2 senátní volby. Byl...
Libor Michálek s Matějem Stropnickým za zelené
Libor Michálek vyhrál v Praze 2 senátní volby. Byl...

Fotogalerie: - Dolejšova kampaň

Dolejšova kampaň na senátora je vcelku jednoduchá
Poslanec za KSČM Jiří Dolejš
Páteří kampaně je rozdávání letáků
Třešně, symbol KSČM
Rozdávají se také lízátka a asi odborářské píšťalk...
Neméně důležitou součástí kampaně je petice proti ...

Fotogalerie: - Rudý vítr

Ve volebním štábu KSČM bylo veselo
Ve volebním štábu KSČM bylo veselo
Ve volebním štábu KSČM bylo veselo
Ve volebním štábu KSČM bylo veselo
Poslankyně Marta Semelová (KSČM)
Ve volebním štábu KSČM bylo veselo

Fotogalerie: - Zaskočená ODS

Zasedala Výkonná rada ODS. Z tváří zúčastněných by...
Zasedala Výkonná rada ODS. Z tváří zúčastněných by...
Výkonná rada ODS
Alexandr Vondra.
Zasedala Výkonná rada ODS. Z tváří zúčastněných by...
Zasedala Výkonná rada ODS. Z tváří zúčastněných by...

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

21:20 Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

REPORTÁŽ Jakou cestu jsme od sametové revoluce ušli? 30 let po pádu komunismu jsou na Západě podle V…