Proč jste odvysílali rok staré video a vydávali ho za náš volební spot?! Skandál kolem pořadu Nory Fridrichové

06.05.2019 22:22

Už za tři týdny budeme znát, kdo z českých kandidátů uspěl v klání do Evropského parlamentu. Horká fáze kampaně naplno startuje právě v těchto dnech a o přízeň zabojuje 39 stran a hnutí. Nedělní vysílání pořadu České televize 168 hodin, který moderovala Nora Fridrichová, se na toto téma zaměřilo ve své reportáži. Mezi krátký průstřih aktuálních volebních spotů však zařadilo již rok staré video, v němž promlouvá Richard Hartmann ze Strany nezávislosti. Ten se rozčílený ihned obrátil na Fridrichovou s dotazem, jak je to možné. Lidé ho pak uklidňovali, že jde o pořad dezinformační a jako takový je třeba jej brát.

Proč jste odvysílali rok staré video a vydávali ho za náš volební spot?! Skandál kolem pořadu Nory Fridrichové
Foto: archiv F. Matějka
Popisek: František Matějka, předseda Strany nezávislosti ČR

Evropské volby jsou za dveřmi a startuje horká fáze kampaní. Na to konto v pořadu 168 hodin vznikla reportáž představující volební spoty českých stran a hnutí a témata jejich kampaní.

Diváci mohli spatřit poutavý sestřih nejrůznějších výroků, hesel a sloganů na sebe – někdy i se snahou o vtip – navazující.

A tak se pomalu schylovalo k tomu, co předsedu Strany nezávislosti Františka Matějku tolik rozezlilo. Reportéři České televize začali zpovídat politologa Tomáše Lebedu, který před kamerami hovořil o tom, že v Česku máme skoro čtyři desítky stran, které kandidují do Evropského parlamentu, což je podle něj absolutně nezdravé prostředí.

„Těch stran by mělo kandidovat výrazně méně,“ pokračoval Lebeda, podle kterého je to dáno maximálně liberálním volebním zákonem, který v podstatě pouze požaduje poplatek na uhrazení části volebních nákladů ve výši devatenáct tisíc korun, což je podle jeho názoru nic. V té chvíli na jeho slova začalo navazovat video s vystoupením Matějky. „Na konec se směje nejlépe ten vykutálený zlodějíček někde na vrcholu pyramidy, který si z přerozdělovaných peněz vezme svůj díl,“ prohlásil ve videu.

Problém však spočíval v tom, že nešlo o žádný aktuální volební spot, kterým by se Matějkova strana prezentovala před volbami do Evropského parlamentu, jak pořad ve svém popisku označil, nýbrž o video pořízené v květnu 2018.

František Matějka

  • SNČR
  • předseda Strany nezávislosti České republiky
  • mimo zastupitelskou funkci

Předseda Strany nezávislosti ČR tak promptně požadoval od moderátorky Nory Fridrichové na jejím twitterovém účtu vysvětlení, proč pořad 168 hodin vzal rok staré video a použil jej v nedělním vydání a vydával jej za jejich volební spot do Evropského parlamentu v roce 2019. „Co bylo cílem takové záměny? Přikládám náhledy, aby bylo zjevné, o co jde. Děkuji,“ dožadoval se odpovědi.

 

Reakce Fridrichové se nedostavila, odpověděl za ni spolupracovník pořadu Objektiv Martin Mikule, který se Matějkovi omluvil. Nejdříve odepsal, že příspěvek zahrnoval různá videa kandidátů. „Zařadil jsem do něj i část videa vaší dvojky na kandidátce, pana Richarda Hartmana, ve kterém prezentuje svůj názor na fungování EU,“ dodal Mikule s tím, že uznává, že u spotu nemělo být uvedeno, že jde o spot volební, za což se omlouvá.

Přišla však i jasná odpověď ze strany uživatelů, kteří tuto skutečnost zaregistrovali. Pořad 168 hodin je hlavně pořad dezinformační. Tedy záměna je v souladu se směřováním pořadu, napsal Matějkovi uživatel vystupující jako LJ.

Přidal se i přispěvatel do diskuse Raconteur s poznámkou, že jde o manipulativní žurnalistku držící se antinacionalistického narativu, který je teď před volbami do EP velice hystericky prosazován hlavně z „nezávislých“ veřejnoprávních médií. Přidal rovnou hashtag #168HodinNenavistiNoryFridrichove #FakeNewsMedia.

Na stranu České televize se postavil profil Karl von Bahnhof, který si do Matějky rýpl otázkou: A vy jste si ve 2018 mysleli něco jiného? Nějakej zásadní rozdíl nepozoruju. Jiný diskutující poznamenal, že ať je to, jak je to, není lhaní správné.

Volby do Evropského parlamentu se v celé EU uskuteční mezi 23. a 26. květnem 2019. Evropané k volebním urnám půjdou již podeváté. V posledních volbách, které se konaly ve dnech 22. až 25. května 2014, zvítězilo středopravé uskupení Evropská lidová strana (EPP) před druhými socialisty (S&D). V České republice se volby uskuteční v letošním roce 24. a 25. května. Zhruba desítka stran a hnutí, které u nás kandidují, požaduje vystoupení z Evropské unie.

Podle odhadů výsledků květnových voleb, jež byly zveřejněny poprvé v únoru, si v europarlamentu první pozici udrží evropští lidovci (EPP) a druhé místo znovu obsadí socialisté (S&D). Na základě zmíněných odhadů by v Česku mělo zvítězit hnutí ANO, které může získat až osm mandátů. ČSSD by jako koaliční partner mohla získat tři křesla. Komunistům, kteří podpořili společnou vládu ANO a ČSSD, odhady přisoudily dvě křesla.

Nejspíše největší změnu v souvislosti s květnovými volbami s sebou přináší odchod Británie z Unie. Pokud brexit nastane před volbami, přinese úpravu počtu křesel v Evropském parlamentu. Ze současných 751 míst se po odchodu Británie jejich počet sníží na 705.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je arogantní, neplní úkoly! Pospíšil s Hřibem si vjeli do vlasů na ČT, ostře

11:56 Je arogantní, neplní úkoly! Pospíšil s Hřibem si vjeli do vlasů na ČT, ostře

V koalici hlavního města to vře. Předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil stupňuje kritiku primátora Zd…