Prohra USA, nástup nového světa: Profesor Krejčí se raduje z toho, o čem česká média mlčí

23. 9. 2013 11:12

Občanská válka v Sýrii se změnila ve střet velmocí – USA a Ruska. Podle politologa Oskara Krejčího to je první takový konflikt po rozpadu SSSR a ukončení studené války. Možná je to začátek transformace celého světa, který se posunuje do multipolární roviny. Napsal to server Haló novin.

Prohra USA, nástup nového světa: Profesor Krejčí se raduje z toho, o čem česká média mlčí
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Rusko, jak Krejčí upozornil, vyslalo do Středozemního moře křižník Moskva s raketovým systémem S-300, jehož rakety mohou nést jaderné hlavice o síle 350 kilotun. USA už předtím do oblasti přemístily letadlovou loď Nimitz.

Rusko se postavilo do role obhájce mezinárodního práva

Rusko navíc bylo mimořádně efektivní z hlediska vojenského a diplomatického výstupu i z hlediska propagandy. Postavilo se do role obhájce mezinárodního práva. Ovšem prezidentu Baracku Obamovi, kterého v útoku na Sýrii podpořilo jen 36 procent občanů USA, to umožnilo zachovat si tvář.

Realisté si tedy uvědomili poznatek ze studené války o riziku vzájemného zničení.

Zachovávání mezinárodního práva je také v zájmu Česka

Politolog Krejčí upozornil, že zachování mezinárodního práva je také v zájmu Česka, které disponuje jen malou armádou (byť kvalitní) neschopnou zajistit bezpečnost státu.

Sýrie předala seznam svých chemických zbraní. Případná likvidace těchto zbraní hromadného ničení naruší rovnováhu v oblasti, kde Izrael disponuje zhruba 80 jadernými náložemi. Krejčí se ale nedomnívá, že by Izrael k použití těchto zbraní přistoupil. Mohlo by však dojít k radikalizaci v Teheránu.

Budoucnost je v multipolárním světě

Politické a vojenské aktivity USA mají podle Krejčího za cíl vytvořit pás chaosu od Japonska po Maroko. Ten bude izolovat Čínu, kterou je ale na cestě vzhůru možné brzdit zhruba deset let, pak už to nebude možné. Nyní se Čína tváří slabší, než ve skutečnosti je. Podporuje Rusko a sází na ekonomiku, která rozhoduje průběžně, na rozdíl od zbraní, které jsou až krajním řešením.

Zatím vládne hegemonní strategie. Časem dojde k tomu, že dosavadní hegemon bude vojensky silnější než druhá velmoc, ale už ztratí ekonomickou sílu. Případ Sýrie by mohl být nakročením k multipolárnímu světu. Politolog Krejčí v to alespoň doufá a dodává, že česká média o nedávných neúspěších USA z doby syrské krize záměrně mlčí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

6:52 Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

V úterním Duelu Jaromíra Soukupa promluvili bezpečnostní expert Andor Šándor a konzultant izraelské …