Propaganda z ČT. Petr Žantovský analyzuje na konkrétním případu, jak to na „Kavkách“ dělají

09.09.2017 8:16 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání byla velice brutálně zneužita politiky, jak předvedl mandátový a imunitní výbor pod vedením Miroslavy Němcové. Petr Žantovský poukazuje i na to, jak se při referování vyznamenala Česká televize, když zcela zjevně manipulovala s veřejností. Mediální analytik ve svém pravidelném přehledu ilustruje, jak může během dvou měsíců v jednom jediném médiu propagandistická masáž vést k částečné změně veřejného mínění.

Propaganda z ČT. Petr Žantovský analyzuje na konkrétním případu, jak to na „Kavkách“ dělají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Středem pozornosti médií bylo v tomto týdnu poslanecké sněmování, které mělo rozhodnout o žádosti policie vydat k trestnímu stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ve věci Čapího hnízda, k čemuž také podle očekávání došlo. „Vůbec nejlépe celou kauzu zpracoval profesor Jiří Svoboda pro server První zprávy v článku pod titulkem ‚Poslanecká sněmovna je zachvácena psychózou nenávisti‘. To je sukus všeho, co se dá na tohle téma říci. Pan Svoboda to napsal velmi dobře, doporučuji k přečtení každému, kdo se chce dozvědět něco o smyslu zákonodárné činnosti, o smyslu parlamentarismu, protože Jiří Svoboda je nejen filmový režisér a bývalý politik, ale i člověk, který se velice dobře orientuje v mnoha společenských oborech od historie přes filozofii až po politologii. Jeho úvahy o smyslu parlamentarismu jsou proto mnohem obecnější než jen na téma Babiš nebo Faltýnek,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Pozornosti doporučuje usnesení mandátového a imunitního výboru z 30. srpna v kontextu s tím, že jeho předsedkyně Miroslava Němcová ve všech mediálních výstupech operuje úplně nejzákladnější a nakonec velmi pravdivou větou, že Poslanecká sněmovna není vyšetřovací orgán, justiční orgán, státní zastupitelství, ani soud, že posuzuje pouze činy politiků v souvislosti s výkonem jejich poslaneckého mandátu. „To je úplně v pořádku a každý by to paní Němcové podepsal. Ale to usnesení, které prošlo sněmovnou, má dohromady pět stránek. A čtyři a kousek z nich jsou věnovány věcnému popisu kauzy Čapí hnízdo, jak se říká onomu čerpání evropské dotace. Hned na první straně se píše, že Poslanecká sněmovna v návrhu usnesení vyslovuje souhlas s trestním stíháním poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka a následují čtyři strany velmi podrobného popisu toho obvinění,“ líčí mediální analytik.

Žádost policie o vydání byla politiky brutálně zneužita

Aniž by měl možnost číst původní materiál, předpokládá, že to je doslova a do písmene opsané ze zdůvodnění žádosti od policejního úředníka, jenž tu žádost předložil Poslanecké sněmovně. „Jestliže paní Němcová říká, že Poslanecká sněmovna není ani orgán činný v trestním řízení, ani jiný takový orgán, tak proč ten čtyřstránkový popis činností, jichž se měli dopustit pan Babiš či pan Faltýnek. To mi nějak nejde dohromady, protože většina poslanců nevyužila možnosti nahlédnout v policejních prostorách do spisu a někteří se i chlubili tím, že nemají zapotřebí se dívat, protože už mají názor hotový. Patřila k nim především paní Němcová, která to opakovaně uvedla ve vysílání České televize. Proč je tedy v odůvodnění toho usnesení čtyřstránkový popis problému nepochybně z policejních zdrojů, když paní Němcová říká, že Poslanecká sněmovna není vyšetřovací orgán a druhou větou říká, že se s tou věcí neseznámila blíže?“ ptá se Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

11:04 Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

„Přes některé rozpory lze s jistotou říci, že nikdo neplánuje žádnou invazi do naší země, ani s Rusk…