Český rozhlas tento týden informoval o tom, že až dvě třetiny Čechů mají sklon k alkoholismu, což podle rozhlasu vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu. Rok co rok spotřebujeme totiž 13,7 litru alkoholu na hlavu. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil k tomu zdůraznil, že stát vynaloží víc peněz za řešení dopadů pití alkoholu, než kolik vybereme na spotřební dani. Podle Vobořila by proto bylo dobré přemýšlet o razantním zdražení alkoholu.
„Budeme se chtít z našeho pohledu bavit o daních a spotřebních daních na alkohol. Když půjdete do rumového baru, kde nejlevnější rum stojí sto a víc korun, většina lidí si dá maximálně tři skleničky, protože je to drahé. Když budu pít levnější alkohol, máme tu tendenci pít častěji,“ řekl Vobořil. Jeho slova přinesla ČTK.
Šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Víktor Mravčík by ale šel ještě dál. Pro rozhlas zdůraznil, že by lidé pravděpodobně pili méně, kdyby to měli do obchodu s alkoholem dál a museli udělat víc kroků. I on však má za to, že nejdůležitějším faktorem je pro většinu spotřebitelů cena. Dopady nadměrného pití alkoholu jsou totiž podle Mravčíka široké – zdraví, závislost, úrazy, nehody i sebevraždy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová