Protivládní sdružení volají po vyslovení nedůvěry vládě

27.12.2012 18:28

Několik protivládních sdružení včetně Holešovské výzvy žádá, aby parlamentní strany vyvolaly mimořádnou schůzi Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Sdružení volají také po zavedení obecného referenda a přímé volby poslanců. Novinářům to po dnešním jednání zástupců organizací u poslance Věcí veřejných Víta Bárty řekl zástupce Holešovské výzvy Jaroslav Popelka.

Protivládní sdružení volají po vyslovení nedůvěry vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slávek Popelka

Schůzky se zúčastnil také senátor Tomio Okamura, který dnes podal ústavní stížnost ohledně prezidentské volby. Okamura, který se z tiskové konference sdružení omluvil pro jiné jednání, by měl v Senátu podnítit uspořádání veřejného slyšení na téma referenda a přímé volby do Sněmovny.

Bárta bude žádat Věci veřejné, aby aktivity, jejichž cílem je konec koaliční vlády Petra Nečase (ODS), podpořily. Jejich účelem je prý vytvořit také tlak na opoziční ČSSD, aby hlasování o nedůvěře ve Sněmovně vyvolala. ČSSD už před Vánoci uvedla, že by tento krok učinila až potom, co by před Sněmovnu nepředstoupil v souvislosti se současnou vládní krizí se žádostí o důvěru Nečas.

Protivládní iniciativy chtějí vyvinout dostatečný tlak

Aby při hlasování o nedůvěře vláda padla, musí být proti ní nejméně 101 poslanců. Opozice při dosavadních pokusech o vyslovení nedůvěry této vládě neuspěla. "Doufám že protivládní iniciativy vytvoří dostatečný tlak a že nedůvěra vládě bude vyslovena," řekl dnes Bárta.

Účastníci schůzky také vyzvali všechna protivládní hnutí k účasti na společném setkání, které se má uskutečnit 19. ledna. Na něm by chtěli dohodnout další protivládní aktivity. Sněm by měl podle webu Holešovské výzvy mimo jiné "ustavit občanskou vládu, jejímž hlavním úkolem bude příprava nových voleb za rovných podmínek pro všechny zúčastněné" a "prohlásit vládu ČR za nelegitimní". 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…