Provozovatelé loterií vítají tvrdé zásahy proti kvízomatům

06.05.2015 20:22

Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her SPELOS vítá chystané tvrdé zákroky proti provozovatelům tzv. kvízomatů. Samo prý proti těmto zařízením dlouhodobě bojuje. Dnes o tom informoval prezident SPELOS Petr Vrzáň. Sdružení se zároveň ohradilo proti kritice ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Provozovatelé loterií vítají tvrdé zásahy proti kvízomatům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Herna, ilustrační foto

Stát je proti kvízomatům, které kombinují sázkovou hru se znalostními otázkami, připraven tvrdě zakročit. Novinářům to v úterý po schůzce s Babišem řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Konkrétní způsob ale neuvedl. Babiš však řekl, že poté, co některá města zrušila automaty, jejich provozovatelé zavedli kvízomaty a tváří se, že nemají s hazardem nic společného. "Tito provozovatelé z nás dělají hlupáky," uvedl v úterý Babiš.

SPELOS ale s tímto výrokem zásadně nesouhlasí. "S nelegálními provozovateli bojujeme už několik let. Jako první jsme například upozornili na o.s. Život je hrou, na které jsme také podali trestní oznámení. V souvislosti s kvízomaty jsme podali ministerstvu podnět k prošetření, na jehož základě bylo taktéž podáno trestní oznámení," sdělil Vrzáň. Sdružení vytvořilo také mapy nelegálního hazardu, kde za pomoci představitelů samospráv i občanů zveřejňuje odhalená místa nelegálního provozu.

Babiš v úterý uvedl, že kvízomaty jsou nyní asi na 200 místech v ČR. Podle SPELOS je ale kvízomatů několikanásobně více. Jsou prý často umístěny tam, kam se nedostane ani policie, například v soukromých klubech, ale také garážích nebo bytech. Chovanec se domnívá, že tyto přístroje připravují stát na daních o desítky milionů korun.

Pokuty za kvízomaty

"Přestože ministerstvo již více než rok slibuje, že proti kvízomatům tvrdě zakročí, je zarážející, že doposud v této souvislosti byla udělena jediná pokuta, a to společnosti Vindaron Pro, největšímu provozovateli kvízomatů," dodal Vrzáň. Sdružení je prý připraveno s ministerstvem spolupracovat.

Úterní schůzky se zúčastnili také zástupci ministerstva spravedlnosti, státního zastupitelství, policie a finanční správy. Podle Chovance bylo cílem nalézt postup, který by zajistil, aby stát neprohrával v této záležitosti soudní spory.

Již loni v srpnu uvedla tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková, že problematiku takzvaných kvízomatů lze řešit podle současných zákonů a jejich provozovatele postihovat za neoprávněné provozování loterijních a jiných výherních zařízení. Následně Specializovaný finanční úřad uložil první pokutu za nezákonné provozování kvízomatů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…