Putin nařídil stažení tisíců vojáků od hranic s Ukrajinou

13.10.2014 6:40

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby se od hranic s Ukrajinou stáhly tisíce ruských vojáků. Informoval o tom Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Putin nařídil stažení tisíců vojáků od hranic s Ukrajinou
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

Podle Peskova se na své základny vrátí 17.600 vojáků, kteří podstupovali výcvik v Rostovské oblasti. "Putin vydal rozkaz k návratu vojáků na základnu," citovaly Peskova agentury Interfax a Ria Novosti. Důvodem je, že výcvik byl dokončen, dodal mluvčí šéfa Kremlu.

Moskva již v minulosti několikrát oznámila stažení svých vojáků od ukrajinských hranic, podle NATO a Spojených států ale ve skutečnosti k žádnému stažení nedošlo, uvedla agentura AP. Vojenské cvičení nedaleko ukrajinské hranice začalo v dubnu v době rostoucího napětí mezi jednotkami ukrajinské vlády a proruskými separatisty. Rozmístění ruských vojáků v blízkosti regionu, v němž se rozhořel ozbrojený konflikt, vláda v Kyjevě označila za provokaci a opakovaně požadovala, aby se ruské jednotky stáhly, připomíná agentura DPA.

Jde o vstřícný signál

Kyjev a Západ obviňují Rusko, že podporuje zbraněmi i přímo vojáky ukrajinské povstalce v separatistických oblastech na východě Ukrajiny, což Moskva popírá.

Analytici sledující konflikt na Ukrajině rozhodnutí Moskvy ukončit cvičení v Rostovské oblasti považují za vstřícný signál, který Kreml vyslal před plánovanou schůzkou Putina a ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Setkat by se měli setkat na okraj evropsko-asijského summitu ASEM v pátek v italském Miláně. Putin s Porošenkem mají jednat právě o konfliktu na východě Ukrajiny. Ten si podle OSN vyžádal více než 3600 mrtvých a asi 8500 zraněných. Obě strany se 5. září dohodly na příměří, které je ale často porušováno.

Z Doněcku jsou za posledních 24 hodin hlášeni dva mrtví civilisté. Vládní jednotky a povstalci se vzájemně obviňují z útoků na toto největší východoukrajinské město.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čemu se smějete? ptal se Xaver. ,,ČT lhala, jako když tiskne", slyšel. Sdělil, co zažívá

12:14 Čemu se smějete? ptal se Xaver. ,,ČT lhala, jako když tiskne", slyšel. Sdělil, co zažívá

Alena Vitásková, která dříve působila jako předsedkyně Energetického regulačního úřadu, byla před ne…