R. Dolejš k Janouškovi: Nečas a vláda asi nemají čisté svědomí

24.04.2012 13:31

Stálá komise pro kontolu BIS nemá ani po úterku jasno, jak to vlastně bylo s Janouškovými odposlechy. Šéf zpravodajců Jiří Lang za to ale podle poslanců nemůže, jedná podle zákona. Předseda komise Richard Dolejš (ČSSD) se tak rozhodl zeptat písemně přímo premiéra Nečase. Interpelaci ale zatím nezvolí.

R. Dolejš k Janouškovi: Nečas a vláda asi nemají čisté svědomí
Foto: repro TV
Popisek: Roman Janoušek zadržen po havárii a útěku policistům

O tom, že je komise pro kontrolu BIS bezzubá, hovoří poslanci i experti zabývající se bezpečnostní tematikou v podstatě od počátku kauzy Janoušek. Potvrdilo to i úterní jednání poslanců s ředitelem zpravodajců. Zákonodárci se už po několikáté pokusili dozvědět, jak vlastně BIS jednala v kauze Janoušek a jak s informacemi naložili lidé, kterým se informace dostaly na stůl. A už po několikáté nepochodili.

Vlivní bývalí i současní členové ODS na schůzce opět chyběli. Kromě Davida Vodrážky z pražské organizace strany, který ParlamentnímListům.cz vzkázal, že nyní jedná na klubu, nedorazil ani premiér Petr Nečas, kterého poslanci na jednání pozvali. "Považuji to za strkání hlavy do písku a nepřípustné pohrdání parlamentní kontrolou BIS. Obávám se, že premiér a vláda nemají v kauze čisté svědomí," uvedl na brífinku po jednání předseda komise Dolejš.

Lang neodpověděl uspokojivě, zeptejme se Nečase

Vzhledem k tomu, že mu na otázky týkající se Janouška a jeho propojení s vysokou politikou nebyl schopen odpovědět šéf BISky Lang, obrátí se nyní Dolejš přímo na předsedu vlády. "Budu chtít vědět, zda BIS předala členům tehdejší vlády zprávy o kauze Janoušek. Dále se zeptám, jestli současní ministři a premiér byli se zprávami seznámeni a jak s nimi naložili. Zajímá mě také, zda byl přímo on, premiér, v kontaktu s panem Janouškem," klade nepříjemné otázky na Nečase šéf komise. Formou interpelace, ať už ústní nebo písemné, se ale na premiéra obracet nehodlá. Tedy přesněji řečeno zatím.

Dolejš je znepokojen, že BIS dala poslancům ´roubík do úst´ v podobě informování o kauze v tzv. důvěrném režimu. "Nevidím pro to moc důvodů," konstatoval s tím, že bude požadovat důsledné odtajnění svazků týkajících se Janouškových kontaktů. "Minimálně by ale bylo vhodné odtajnit zprávy BIS pro premiéra," touží Dolejš sdělit natvrdo veřejnosti, co vlastně mohl tehdejší předseda vlády Mirek Topolánek o Janouškovi vědět. Komplexní odtajnění by pak podle Dolejše znamenalo odstranění bezpečnostního rizika, kdy někdo na vysokém postu může být snadno vydíratelný. "V ČR existuje skupina vlastnící nahrávky odposlechů. Tyto osoby mohou disponovat i aktuálními odposlechy," naznačil Dolejš možnost, že průsak audionahrávek zpravodajců dále pokračuje, stejně jako odposlech vysokých ústavních činitelů.

Chci to písemně, nebo nevěřím

Situace je podle Dolejše velice vážná. Není spokojen ani s tím , jak ředitel Lang vysvětlil komisi kontakty lidí ze svého úřadu s lobbistou Janouškem. "Šéf BIS tvrdil, že tyto kontakty byly předem nahlášeny a dohodnuty. Ani dnes ale nedoložil písemné podklady. Uvěřím mu, až to uvidím písemně," nechal se slyšet poslanec.

Ze situace ale neobviňuje přímo šéfa BISky Langa. Ten prý jedná dle litery zákona a nemůže jinak. To samé si myslí i jeho kolega z komise František Bublan (ČSSD). "Projednávání odposlechů pana Janouška na mě působí dost bezzubě. My tu činnost BIS dost dobře kontrolovat nemůžeme. Rozumím panu Langovi, jedná dle zákona. My se nyní můžeme jen dohadovat, jak to celé je," konstatoval zklamaně Bublan. Poslanci však hledají všechny možné páky, kterými by z Jiřího Langa odpovědi dostali. Pomoci s nalezením správného postupu má i Parlamentní institut.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…