R. Dolejš k Janouškovi: Nečas a vláda asi nemají čisté svědomí

24.04.2012 13:31 | Zprávy

Stálá komise pro kontolu BIS nemá ani po úterku jasno, jak to vlastně bylo s Janouškovými odposlechy. Šéf zpravodajců Jiří Lang za to ale podle poslanců nemůže, jedná podle zákona. Předseda komise Richard Dolejš (ČSSD) se tak rozhodl zeptat písemně přímo premiéra Nečase. Interpelaci ale zatím nezvolí.

R. Dolejš k Janouškovi: Nečas a vláda asi nemají čisté svědomí
Foto: repro TV
Popisek: Roman Janoušek zadržen po havárii a útěku policistům

O tom, že je komise pro kontrolu BIS bezzubá, hovoří poslanci i experti zabývající se bezpečnostní tematikou v podstatě od počátku kauzy Janoušek. Potvrdilo to i úterní jednání poslanců s ředitelem zpravodajců. Zákonodárci se už po několikáté pokusili dozvědět, jak vlastně BIS jednala v kauze Janoušek a jak s informacemi naložili lidé, kterým se informace dostaly na stůl. A už po několikáté nepochodili.

Vlivní bývalí i současní členové ODS na schůzce opět chyběli. Kromě Davida Vodrážky z pražské organizace strany, který ParlamentnímListům.cz vzkázal, že nyní jedná na klubu, nedorazil ani premiér Petr Nečas, kterého poslanci na jednání pozvali. "Považuji to za strkání hlavy do písku a nepřípustné pohrdání parlamentní kontrolou BIS. Obávám se, že premiér a vláda nemají v kauze čisté svědomí," uvedl na brífinku po jednání předseda komise Dolejš.

Lang neodpověděl uspokojivě, zeptejme se Nečase

Vzhledem k tomu, že mu na otázky týkající se Janouška a jeho propojení s vysokou politikou nebyl schopen odpovědět šéf BISky Lang, obrátí se nyní Dolejš přímo na předsedu vlády. "Budu chtít vědět, zda BIS předala členům tehdejší vlády zprávy o kauze Janoušek. Dále se zeptám, jestli současní ministři a premiér byli se zprávami seznámeni a jak s nimi naložili. Zajímá mě také, zda byl přímo on, premiér, v kontaktu s panem Janouškem," klade nepříjemné otázky na Nečase šéf komise. Formou interpelace, ať už ústní nebo písemné, se ale na premiéra obracet nehodlá. Tedy přesněji řečeno zatím.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…