Rakouský kancléř Kurz: Je strašidelné, že většina lidí na sociálních dávkách žije ve Vídni. A polovina jsou cizinci

03.06.2018 8:33

Rakouská vláda zatím poctivě plní své předvolební sliby a zaujala tvrdý postoj vůči imigrantům. Kancléř Sebastian Kurz je proto čím dál populárnější doma i v Evropě, kde jej vnímají převážně jako zachránce tradičních stran před vlnou antisystémových hnutí. Poslední zpřísnění postoje vůči imigrantům oznámil rakouský kancléř minulé pondělí. Podle vládního návrhu by cizinci, kteří neumějí německy, měli mít omezené sociální dávky.

Rakouský kancléř Kurz: Je strašidelné, že většina lidí na sociálních dávkách žije ve Vídni. A polovina jsou cizinci
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

Pokud cizinci neprojdou jazykovým testem, budou mít nárok na maximálně 563 eur měsíčně (14 519 korun). V opačném případě mohou dostat o 300 eur více, informoval server iDNES.cz. „Základním pravidlem, které se snažíme zavést, je znalost němčiny jako klíčový faktor pro dosažení plné minimální dávky,“ vysvětloval Kurz, podle kterého je „strašidelné“, že většina lidí na sociálních dávkách žije ve Vídni a přibližně polovina z nich jsou cizinci.

Cizinci by tak podle návrhu na plné dávky mohli nově dosáhnout až po pěti letech pobytu. Kurz ale musí počítat s tím, že jeho plán narazí na odpor Evropské unie, jelikož se netýká jen uprchlíků, ale i občanů jiných unijních zemí. „Volný pohyb osob znamená svobodu pracovat kdekoliv v Evropě. Nikoliv svobodu stěhovat se za nejlepším sociálním systémem. Proto si myslím, že čekací doba je krok správným směrem,“ prohlásil podle informací Deutsche Welle kancléř.

Do funkce kancléře usedl Kurz koncem minulého roku. Koalici sestavil s nacionalistickou Svobodnou stranou (FPÖ) a během prvních měsíců představil řadu opatření, jejichž cílem je znechutit migrantům myšlenky na život u našich jižních sousedů.

V dubnu také vláda schválila návrh zákona, podle nějž by žadatelé o azyl měli platit administrativní poplatek ve výši až 840 eur (přes 21 000 korun). Úřady jim také budou moci sebrat mobil, a ověřit si tak jejich totožnost, zemi původu a zjistit, zda nespáchali nějaký zločin. Odsouzení imigranti budou z Rakouska vykázáni. Server iDNES.cz uvedl, že podle expertů nesou nová opatření jistá rizika. Cizinci si připadají odcizení, vznikají ghetta a formuje se paralelní společnost.

  • Původní zdroj ZDE

Kurzovy plány na zkrocení migrace se každopádně neomezují jen na Rakousko. Chce využít blížící se rakouské předsednictví EU a navrhuje, aby agenti evropské pohraniční služby Frontex mohli operovat i v Africe, kde by měli migrantům bránit v cestě přes Středozemní moře. I když díky Kurzovým postojům jeho popularita stoupá doma i v Evropě, podle některých kritických hlasů Kurz přizpůsobuje svůj program nacionalistům, a jejich myšlenky tak uvádí do politického mainstreamu.

 

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalá šéfka hejtmanů v XTV: Babiš je znám, že umí říct v Bruselu jasné NE. Unie nám v některých věcech i pomáhá

18:48 Bývalá šéfka hejtmanů v XTV: Babiš je znám, že umí říct v Bruselu jasné NE. Unie nám v některých věcech i pomáhá

Předvolební seriál XTV zavítal do Karlovarského kraje, kde se v debatě vedené Lubošem Xaverem Veselý…