Rána Minářovi a Letné. Studentský vůdce z roku 1989 říkal na ČT věci, ze kterých praskaly čočky u kamer

16.11.2019 13:13

Další revoluce není cestou, jak řešit naše dnešní problémy. To řekl dnes v ČT24 k 30 letům od sametové revoluce studentský vůdce a řečník z Albertova 17. listopadu 1989 Martin Klíma, herní vývojář, jeden ze zakladatelů českého vývojářského studia Warhorse Studios. Říkat, že dnešní problémy jsou dědictvím komunismu, je dle Klímy alibismus. „Rozhodně si nemyslím, že je správné srovnávat situaci dnes a situaci v roce 89 – jakkoli máme dnes své problémy, tak podobné problémy dnes mají všechny západní státy,“ poukázal.

Rána Minářovi a Letné. Studentský vůdce z roku 1989 říkal na ČT věci, ze kterých praskaly čočky u kamer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Národní třída v předvečer svátku 17. listopadu

Anketa

Má Tomio Okamura vaši důvěru?

86%
14%
hlasovalo: 31581 lidí
Klíma 17. listopadu 1989 vedl studenty na Albertov a později tam před nimi i přednesl svůj projev. Řekl, že je za svou účast vděčný. Nikdy by ho však v té době nenapadlo, že by se komunistický režim jal mlátit studenty zrovna v den výročí spojeného s nacistickým zásahem.  

Aby v roce 1989 mohli studenti demonstraci uspořádat oficiálně, tak se rozhodli požádat o součinnost svazáky. Ti je podpořili pod podmínkou odsouzení Izraele. Klíma tak neměl na výběr a tento jediný ústupek „s těžkým srdcem“ udělal.

To, že se dav vydal po manifestaci na Národní třídu, pokládá Klíma za náhodu. „Já jsem došel na Národní třídu, tam jsem dostal pendrekem a šel jsem domů,“ shrnul dění po přehrazení průvodu, který se snažil dostat na Václavské náměstí.

Poté se Klíma zapojil i do stávkového výboru a do jednání s vládnoucí garniturou. Roli partnera pro vyjednávání ale vzápětí převzalo Občanské fórum. „My jako zástupci studentů jsme se účastnili vyjednávání spíše proto, abychom dodali nějakým způsobem váhu nebo legitimitu těm požadavkům Občanského fóra, ale tu skutečnou politiku už studenti nedělali,“ vysvětlil.

Před volbami v roce 1990 Klíma dostal nabídku kandidovat do politiky, to ale odmítl, neboť mu přišlo, že ještě nic neví o světě a o životě a že by bylo nesprávné, aby ze své pozice ve 20 letech připravoval pravidla pro ostatní, jak se mají chovat a jak mají žít. Místo toho se rozhodl věnovat se úspěšným stolním a později i počítačovým hrám.  

Klíma nyní více vidí, že politika je, má být, službou vlasti. Současný stav prý není dokonalý, ale důvod k revoluci rozhodně nespatřuje. „Rozhodně si nemyslím, že je správné srovnávat situaci dnes a situaci v roce 89 – jakkoli máme dnes své problémy, tak podobné problémy dnes mají všechny západní státy,“ poukázal.

Říkat, že dnešní problémy jsou dědictvím komunismu, je dle Klímy alibismus. „Ty problémy, co dnes máme, jsou mnohem víc problémy moderního západního kapitalistického státu,“ dodává. Další revoluce dle bývalého studentského vůdce není cestou, jak tyto problémy řešit.

reklama

autor: rak

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

8:21 Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

Ani nenastoupil. Německý europoslanec Markus Pieper měl reprezentovat v EU malé a střední podniky. J…