Reakce na kauzu „ruští agenti ve vybuchlém muničáku“: Lež dnes přišla o jednu nohu. Ale ona už je beztak na vozíku

17. 4. 2021 21:53

„Kroky vlády jsou nedostatečné, je potřeba zavřít naše vrata. Celá ruská ambasáda, prošpikována špiony, si musí balit kufry!“ zaznívá v reakcích na oznámení premiéra Andreje Babiše (ANO), že existuje podezření o zapojení ruské zpravodajské služby GRU do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. V reakcích se dále ozývají výzvy nejen k okamžitému ukončení spolupráce s Ruskem na možné dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany, ale též k uvalení sankcí na Rusko. Přišla i výzva k odvolání prezidenta Miloše Zemana.

Reakce na kauzu „ruští agenti ve vybuchlém muničáku“: Lež dnes přišla o jednu nohu. Ale ona už je beztak na vozíku
Foto: Vysílání ČT 24
Popisek: Andrej Babiš a Jan Hamáček oznamují zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích
reklama

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích vnímá jakožto jasný signál pro utnutí debaty o zapojení Rosatomu do dostavby Dukovan. „Závěr z dneška je jasný. Je na čase utnout debaty o zapojení Ruska do dostavby Dukovan. Bezpečnostní rizika musíme brát vážně, a ne čekat, až se něco stane. Stejně tak je třeba jasně odmítnout ruskou hybridní válku kolem očkování,“ uveřejnil.

Podobné mínění má i šéf občanských demokratů Petr Fiala. „Babišova vláda bude muset přehodnotit své postoje a přestat podceňovat bezpečnostní hrozby, ruské firmy se nesmějí podílet na dostavbě Dukovan. Musíme dělat vše pro to, abychom ochránili české občany,“ dal jasně najevo s tím, že očekává jasnou reakci vlády.

„Ze strany Ruska jde o nepřátelský akt a nepřijatelné kroky. Vláda musí jednat razantně a ochránit občany ČR Nejde to nazvat jinak než akt nepřátelství a státního terorismu. Česká republika bude muset reagovat nejen vyhoštěním 18 diplomatů, ale i dalšími ráznými kroky,“ doplnil.

K dostavbě Dukovan směřuje i reakce předsedy Starostů. „Rusko je bezpečnostní hrozbou naší země. Z výbuchu skladu ve Vrběticích jsou podezřelí agenti GRU maskovaní za diplomaty. Vyhoštění i ostrá reakce je na místě. Slova o tom, že nás Rusko považuje za nepřítele, nebyla přehnaná. Ještě je chce někdo nechat stavět jadernou elektrárnu?“ napsal.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová míní, že se Rusko „nikdy nesmířilo s tím, že už jsme mimo sféru jejich vlivu“. „Vede proti nám válku a dnes jsme se dozvěděli jen o části jejich teroristické činnosti. Kroky vlády jsou nedostatečné, je potřeba zavřít naše vrata. Celá ruská ambasáda, prošpikována špiony, si musí balit kufry!“ uhodila.

Premiéra pak vybídla k okamžitému svolání summitu Evropské unie. „Premiér Andrej Babiš by měl okamžitě žádat svolání summitu EU a jednat o společném postupu, jak to učinila T. May po otravě Sergeje Skripala. Na našem území byli zabiti dva čeští občané a stovky jich musely být evakuovány. To není jen o naší ruské páté koloně, ale i té evropské,“ uvedla.

Stejně jako šéfka TOP 09 hovoří i její spolustraník a europoslanec Jiří Pospíšil. Také on žádá vládu, aby zvážila vyhoštění i ruského velvyslance. „Z Česka bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. To ale nestačí! Vyzývám vládu, aby zvážila vyhoštění i ruského velvyslance jakožto symbolu hrozby, a prokázala tak suverenitu naší země,“ vyjádřil se.

Komentátor Alexandr Mitrofanov však míní, že zavření ruské ambasády nestačí. „Vidím v tajmlajně mnoho přání, aby se v Praze zavřela ruská ambasáda. Není to reálné, ale i kdyby se tak stalo, jeden zástupce jim na Hradě zůstane,“ napsal.

A k Hradu směřuje i komentář novináře Jiřího Pehe. „Parlament by měl Zemana odvolat z funkce, protože vůbec není záruka, zda i v této situaci kope za Českou republiku, a ne za Ruskou federaci,“ zaznělo od něj.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš informaci o ruském zapojení do výbuchu ve Vrběticích označuje za alarmující. Reakci vlády považuje za odpovídající.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Šéf lidovců Marian Jurečka se vyjádřil, že by prezident Miloš Zeman společně s premiérem Babišem měli požadovat omluvu po ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Prezident a premiér musí požadovat okamžitou omluvu prezidenta Putina, vysvětlení, proč takový čin byl udělán, a náhradu škody za tento teroristický čin! Vyhoštění by se jednoznačně mělo týkat daleko většího počtu diplomatů! Česko-ruské vztahy takto nemohou fungovat!“ doporučil.

Čin označil za teroristický útok a doufá v sankce na unijní úrovni.

A reakci připojil i novinář ČT Marek Wollner. „Těžký den pro ruskou propagandu a její šiřitele v Čechách. Jedna velká lež přišla v tuhle chvíli o nohu. Ale už beztak přesedla na vozík,“ komentoval ve svém příspěvku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…