Reakce na kauzu „ruští agenti ve vybuchlém muničáku“: Lež dnes přišla o jednu nohu. Ale ona už je beztak na vozíku

17.04.2021 21:53

„Kroky vlády jsou nedostatečné, je potřeba zavřít naše vrata. Celá ruská ambasáda, prošpikována špiony, si musí balit kufry!“ zaznívá v reakcích na oznámení premiéra Andreje Babiše (ANO), že existuje podezření o zapojení ruské zpravodajské služby GRU do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. V reakcích se dále ozývají výzvy nejen k okamžitému ukončení spolupráce s Ruskem na možné dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany, ale též k uvalení sankcí na Rusko. Přišla i výzva k odvolání prezidenta Miloše Zemana.

Reakce na kauzu „ruští agenti ve vybuchlém muničáku“: Lež dnes přišla o jednu nohu. Ale ona už je beztak na vozíku
Foto: Vysílání ČT 24
Popisek: Andrej Babiš a Jan Hamáček oznamují zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích vnímá jakožto jasný signál pro utnutí debaty o zapojení Rosatomu do dostavby Dukovan. „Závěr z dneška je jasný. Je na čase utnout debaty o zapojení Ruska do dostavby Dukovan. Bezpečnostní rizika musíme brát vážně, a ne čekat, až se něco stane. Stejně tak je třeba jasně odmítnout ruskou hybridní válku kolem očkování,“ uveřejnil.

Podobné mínění má i šéf občanských demokratů Petr Fiala. „Babišova vláda bude muset přehodnotit své postoje a přestat podceňovat bezpečnostní hrozby, ruské firmy se nesmějí podílet na dostavbě Dukovan. Musíme dělat vše pro to, abychom ochránili české občany,“ dal jasně najevo s tím, že očekává jasnou reakci vlády.

„Ze strany Ruska jde o nepřátelský akt a nepřijatelné kroky. Vláda musí jednat razantně a ochránit občany ČR Nejde to nazvat jinak než akt nepřátelství a státního terorismu. Česká republika bude muset reagovat nejen vyhoštěním 18 diplomatů, ale i dalšími ráznými kroky,“ doplnil.

K dostavbě Dukovan směřuje i reakce předsedy Starostů. „Rusko je bezpečnostní hrozbou naší země. Z výbuchu skladu ve Vrběticích jsou podezřelí agenti GRU maskovaní za diplomaty. Vyhoštění i ostrá reakce je na místě. Slova o tom, že nás Rusko považuje za nepřítele, nebyla přehnaná. Ještě je chce někdo nechat stavět jadernou elektrárnu?“ napsal.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová míní, že se Rusko „nikdy nesmířilo s tím, že už jsme mimo sféru jejich vlivu“. „Vede proti nám válku a dnes jsme se dozvěděli jen o části jejich teroristické činnosti. Kroky vlády jsou nedostatečné, je potřeba zavřít naše vrata. Celá ruská ambasáda, prošpikována špiony, si musí balit kufry!“ uhodila.

Premiéra pak vybídla k okamžitému svolání summitu Evropské unie. „Premiér Andrej Babiš by měl okamžitě žádat svolání summitu EU a jednat o společném postupu, jak to učinila T. May po otravě Sergeje Skripala. Na našem území byli zabiti dva čeští občané a stovky jich musely být evakuovány. To není jen o naší ruské páté koloně, ale i té evropské,“ uvedla.

Stejně jako šéfka TOP 09 hovoří i její spolustraník a europoslanec Jiří Pospíšil. Také on žádá vládu, aby zvážila vyhoštění i ruského velvyslance. „Z Česka bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. To ale nestačí! Vyzývám vládu, aby zvážila vyhoštění i ruského velvyslance jakožto symbolu hrozby, a prokázala tak suverenitu naší země,“ vyjádřil se.

Komentátor Alexandr Mitrofanov však míní, že zavření ruské ambasády nestačí. „Vidím v tajmlajně mnoho přání, aby se v Praze zavřela ruská ambasáda. Není to reálné, ale i kdyby se tak stalo, jeden zástupce jim na Hradě zůstane,“ napsal.

A k Hradu směřuje i komentář novináře Jiřího Pehe. „Parlament by měl Zemana odvolat z funkce, protože vůbec není záruka, zda i v této situaci kope za Českou republiku, a ne za Ruskou federaci,“ zaznělo od něj.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš informaci o ruském zapojení do výbuchu ve Vrběticích označuje za alarmující. Reakci vlády považuje za odpovídající.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Šéf lidovců Marian Jurečka se vyjádřil, že by prezident Miloš Zeman společně s premiérem Babišem měli požadovat omluvu po ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Prezident a premiér musí požadovat okamžitou omluvu prezidenta Putina, vysvětlení, proč takový čin byl udělán, a náhradu škody za tento teroristický čin! Vyhoštění by se jednoznačně mělo týkat daleko většího počtu diplomatů! Česko-ruské vztahy takto nemohou fungovat!“ doporučil.

Čin označil za teroristický útok a doufá v sankce na unijní úrovni.

A reakci připojil i novinář ČT Marek Wollner. „Těžký den pro ruskou propagandu a její šiřitele v Čechách. Jedna velká lež přišla v tuhle chvíli o nohu. Ale už beztak přesedla na vozík,“ komentoval ve svém příspěvku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…