Řecké banky zůstanou v pondělí zavřené

28.06.2015 21:25

Řecké banky zůstanou v pondělí zavřené a vláda zavede omezení pro pohyb kapitálu. Oznámil to dne řecký premiér Alexis Tsipras, který tak potvrdil předchozí zprávy médií. Podle agentury Reuters má v pondělí zůstat zavřená i akciová burza v Aténách.

Řecké banky zůstanou v pondělí zavřené
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka
reklama

Vláda doposud popírala, že by se chystala podobné kroky zavést. Tsipras obvinil evropské partnery a evropskou centrální banku, že si tento krok po Řecku vynutili. Ujistil však občany, že jejich vklady jsou v bezpečí. "(Odmítnutí) požadavku řecké vlády o krátké prodloužení programu bylo bezprecedentním aktem podle evropských standardů, zpochybňuje to právo na svrchované rozhodnutí lidu," prohlásil Tsipras v televizním projevu.

"Toto rozhodnutí přimělo dnes ECB omezit dostupnou likviditu pro řecké banky a řeckou centrální banku, aby navrhla bankovní prázdniny a omezení pro výběry z bank," dodal. Neupřesnil však, jak dlouho zůstanou banky uzavřené, či jaká budou omezení pro pohyb kapitálu.

Řecké banky jsou nyní pod tlakem kvůli kolapsu jednání

Zavedení kontroly kapitálu znamená, že vláda může bankám nařídit limity pro denní výběry peněz a převody peněz do zahraničí. Může také zavést další opatření, jako omezení transakcí v cizích měnách. Tsipras rovněž uvedl, že znovu požádal evropské partnery o prodloužení záchranného programu. Zatím však od svých partnerů odpověď nedostal.

Ministr financí Janis Varufakis i celá vláda doposud popírali, že by vláda v pondělí nechala banky zavřené a zavedla kontrolu kapitálu. Varufakis však dnes připustil, že vláda bude tuto možnost zvažovat.

Řecké banky jsou nyní pod tlakem kvůli kolapsu jednání mezi Aténami a jejich věřiteli o dohodě, v rámci které mělo Řecko získat peníze ze záchranného programu výměnou za reformy. Obavy o další budoucnost Řecka způsobily, že Řekové začali v sobotu masivně vybírat peníze z bankomatů. Podle odhadů mohli do sobotního odpoledne vybrat 600 až 700 milionů eur.

Evropská centrální banka dnes ponechala program nouzového financování (ELA) pro řecké banky na současné úrovni zhruba 89 miliard eur (2,4 bilionu Kč). Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů. Rada guvernérů však podle prohlášení ECB zůstává připravena své rozhodnutí přehodnotit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…