Jak uvádí britská veřejnoprávní BBC, ještě před třemi měsíci byl „nejlevicovější z levicových“ Corbyn považován za naprostého outsidera a mnohem větší šance se dávaly jeho konkurentům Andy Burnhamovi, Yvette Cooperové a Liz Kendallové. Prakticky od prvních volebních průzkumů však postupně získával drtivý náskok a v posledních týdnech již bylo zřejmé, že labouristy po Edu Milibandovi, který odstoupil po květnovém volebním neúspěchu, povede právě Corbyn. Podle BBC pro něj z přibližně čtyř set tisíc oprávněných voličů hlasovalo šedesát procent. Zatímco Burnham obdržel jen 19 % hlasů, Cooperová 17 % a Kendallová pouhá 4,5 %.
Corbynovi přitom zpočátku nic do karet příliš nenahrávalo. Postavil se proti němu mimo jiné bývalý dlouholetý šéf strany Tony Blair, jenž před jeho zvolením důrazně varoval. Blair a mnoho dalších poukazovali na to, že Corbyn je až příliš levicový a strana se za jeho případného vedení odsune daleko od středu, kam ji dostal právě zmíněný Blair. Ten už sice z čela strany odešel před několika lety, ale stále si coby trojnásobný premiér udržuje poměrný velký vliv. O to je překvapivější, že se i proti jeho vůli dokázal Corbyn v takové míře prosadit. Corbynovy postoje jsou v mnoha směrech skutečně až radikálně levicové a u britské veřejnosti vzbuzují mnohdy velké rozpaky. Blairovi dlouhodobě vyčítá vstup Velké Británie do války v Iráku a bývalý premiér by prý za to měl nést právní důsledky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník